Rüşdiye ve idâdî mekteplerinde disiplin suçları
Disciplinary offences in rüşdiye and idâdî schools
  1. Tez No: 874766
  2. Yazar: SALİH ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAYA DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı Osmanlı Devleti'nin modernleşme safhasında vücuda getirdiği rüşdiye ve idâdî mekteplerindeki suç ve ceza hadiselerini meydana çıkarmaya yöneliktir. Bu araştırma meydana getirilirken tarihsel yöntem kullanılmıştır. Bir meselenin geçmişinin irdelenip analizinin yapıldığı tarihsel yönteme uygun olarak problem açık ve net bir şekilde belirlenmiştir. Ardından bir sınır çizilmiştir. Zira Osmanlı Mektepleri'nin tamamını araştırmaya dahil etmek mümkün olmayacağından yalnız rüşdiye ve idâdî mektepleri araştırmanın kapsamına alınmıştır. Ayrıca II. Abdülhamid'in saltanatından I. Dünya Savaşı'na kadar geçen süreç esas alınmıştır. Ardından doküman analizine geçilmiş, arşiv belgeleri toplanmış, veriler incelenmiş, iç ve dış geçerlilikleri tahlîl edilmiş, içerik tanımlanarak bir şema çizilmiş ve yazım aşamasına geçilmiştir. Araştırmanın yazım aşamasından sonra veriler değerlendirilmeye tabi tutulmuştur. Rüşdiye ve idâdîlerde mektep kadrosunda bulunan görevlilerle birlikte talebelerin de suç fiilini gerçekleştirdikleri görülmüştür. Ancak bazı hallerde ceza verilmekten kaçınılan durumlar da olmuştur. Esasen rüşdiye ve idâdî mekteplerinde edep ve ahlâka aykırı hareketleriyle ön plana çıkan, imtihânlarda usulsüzlük yapan, mektebin kayıt-kabul esaslarına uymayan, mülkî işlerle meşgul olan, cinayet işleyen, şiddet gösteren veya gören, iftiraya maruz kalan, yasadışı işlerle uğraşan, Maârif Nezâretinin belirlediği esaslara karşı çıkan, mektebin kaynaklarını kendi çıkarları için kullanan, uygunsuz yerler de bulunan, kişilere tesadüf edilmiştir. Bu kişilere işledikleri suçun mâhiyetine göre tenbîh, tebdîl, becâyiş, mektepten atılma ve hapis cezaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to uncover the incidents of crime and punishment in the rüşdiye and idâdî schools established during the modernization phase of the Ottoman Empire. Historical method has been employed in conducting this research. In line with the historical method, which involves examining and analyzing the past of an issue, the problem has been clearly and explicitly defined. Subsequently, a boundary has been delineated. Since it is not feasible to include all Ottoman schools in the research, only rüşdiye and idâdî schools have been incorporated into the scope of the study. Moreover, the period from the reign of Abdulhamid II to World War I has been taken as the basis. Following this, document analysis was undertaken, archival documents were collected, data were examined, their internal and external validity was analyzed, content was described, a schema was drawn, and the writing phase commenced. After the writing phase of the research, the data were subjected to evaluation. It was observed that both the staff members and the students in rüşdiye and idâdî schools committed acts of crime. However, in some cases, punishment was deliberately avoided. In essence, individuals who engaged in behaviors contrary to decorum and morals, committed fraud during examinations, violated the admission and registration rules of the school, involved themselves in civil affairs, committed murder, exhibited or experienced violence, were subjected to slander, engaged in illegal activities, opposed the principles set by the Ministry of Education, exploited school resources for personal gain, or frequented inappropriate places were identified in rüşdiye and idâdî schools. These individuals were given punishments such as reprimand, transfer, expulsion, and imprisonment, depending on the nature of their offenses.