0-6 yaş grubu çocuk kitapları resimlemeleri
The illustrations of children's books for the 0-6 aged groups
- Tez No: 87478
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Okul öncesi (0-6 yaş) dönemi çocukları için yapılan resimli çocuk kitaplarının ne denli önemli olduğunu anlatmadan önce resimli kitabın tanımı, türleri, Türkiye'de resimlenmiş çocuk kitaplarının tarihçesiyle konuya başlanmıştır. Çocuk ve resimli çocuk kitapları günümüzden önce önemli olduğu gibi bugünden sonra da çok önemli olacaktır. Çocuk sürekli değişen ve gelişen bir varlık olduğundan çocuğun ruh hali de hızla değişmeler göstermektedir. Çocuğun sanatsal gelişimi yaptığı resimlerle olduğu gibi ona verilen çocuk kitaplarıyla da gözlenir. Çocuk her yaşta sanatsal olarak gelişmektedir ve her yaşta çocuğun ilgi gösterdiği resimli kitaplar farklıdır. İçerik yönünden, resimleme yönünden çocukların ilgi gösterdiği kitaplar dönemlerine göre farklılık göstermektedir. Normal olarak çocuğun kitapla ilişkisi onbir aylıkken başladığı bilinmektedir. ilk dönemlerde kitap eğlendirici oyuncak gibidir. Çocuğun kitapla karşılaşması, önce resimle olur. Bundan yola çıkarak, resimli kitapların, çocukları dönemlerine göre. kitapları resimlerken dikkat edilecek noktalar ve değişken olan çocukları ruhsal ihtiyaçları ile bunları karşılayabilecek kitapların özellikleri son derece önemlidir. Ülkemizde okul öncesi donemi için hazirıau^n resımL covin; Kitaplarının önemi üzerinde durulmakta ancak yeterli düzeyde çaba sarf edilmemekledir. Estetik zevkleri gelişmiş, sanat beğenisi kazanmış, bakmasını bilen bireylere sahip olmakistiyorsak resimli çocuk kitaplarının, eğitimin en önemli aşamalarından biri olarak ele alınması gerektiğini de bilmeliyiz. Şu bir gerçektir ki, iyi hazırlanmış bir çocuk resim kitabı amacına ulaşacaktır.
Özet (Çeviri)
Before telling how important the comic school books presented for the children of the pre-school period (0-6 age), we started the issue with the history of the definition and types and pictured child comic books. Besides pictured child comic books are important before today, they are likely to be important in the future. Since child is changing and developing continously, his or her state of soul faces with rapid changes. As childs artistic talent and development are observed with the pictures that he/she drew, and also it is observed through child comic books presented to him or her. Child develops himself/herself in an artistic way at every age pay attention are different. The comic books children pay attention show differences accordion to the periods in that illustration and content. Normally, it is knownthat the relationship of a child with books begins when he/she is eleven months old. In the first term, books are regarded as entertaining and amusing. Arstofall, a child meets the pictures or illustration before books. From this point of view, the properties of the comic books, according to children's terms, are extremely important in view of the points to be taken into consideration while illustrating the comic books and determining children's mental situations and psychologic needs. ir; our country, the importance of the comic books prepared tor the pre-scnooi period is mentioned, but the sufneiet efforts are not made.If we want to obtain the individuals whose aesthetic and artistic values developed, we must know that the education of the comic books is one of the most important stages. It is a reality that a well-prepared child comic book will naturally reach its aim.