Kariyer yönetimi ve akademik personelle bir uygulama
- Tez No: 87477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Kariyer yönetimi, iş görenlerin yetenek ve ilgilerini analiz etmelerine yardımcı olan ve kariyer geliştirme faaliyetlerinin planlanmasını sağlayan bir yönetim olgusudur. Kariyer yönetimi iş dünyasına giriş, atamalar ve iş değiştirmeleri kapsar. Kariyer yönetiminin önemi bireyin iş doyumu ve örgütte kalmasını sağlamaya yöneliktir. Bunun yanında işletmelerin insan kaynaklarını etkili kullanmalarını, iş başarısının yükseltilmesini, sadakat ve işe bağlılığın sağlanmasına yardımcı olur. Kariyer yönetiminde iş görenlerin kariyerlerinin geliştirilmesi çok önemlidir. işletmeler veya kurumlar çalışanların örgüte katkısını sağlamak için onların eğitim ve gelişme ihtiyaçlarını belirleyerek verimi artırıcı yönde etki yapan bu unsurlara önem vermeleri gereklidir.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY Career management is a management phenomena which helps workers analyze their abilities and interests and provides planning their activities of career development career management includes the entrance into the business world, appointments and busines variations The importance of career management tends to provide the individual's work satis faction and promotion in the organization. Besides, the operations help human resources to be used effectively, their raise of work success and to provide their faith and dependence on work. In the career managemet, it is very important the workers carreers to be developed. In order to provide for the contributions of the organization, operations of the organization, operations should give importance to these elements affacting the increase of production by determining their educational and development needs.