Türkçe öğretmenlerinin okuma kültürlerinin incelenmesi
Examination of Turkish teachers' reading cultures
  1. Tez No: 874796
  2. Yazar: KADRİYE SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TÜRKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkçe öğretmenlerinin okuma kültürlerini saptayarak öğrencilerin okuma kültürünü geliştirmesi beklenen öğretmenlere yönelik çıkarımlarda bulunmaktır. Bu amaçla Türkiye'nin 63 farklı ilinde görev yapan 396 Türkçe öğretmenine ulaşılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma desenleri arasında yer alan tarama tekniği uygulanmıştır. Araştırmada verilerinin analizinde nanparametrik testler kullanılmıştır. Cinsiyet karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, görev yapılan yerleşim birimi ve mesleki kıdem değerlendirilmesinde öncelikle Kruskal Wallis H testi yapılmış, gruplar arasında anlamlı farkın bulunduğunda farkın kaynağına yönelik Mann Whitney U testi yapılmıştır. Türkçe öğretmenlerinin cinsiyetlerine göre okuma kültürlerinin farklılık gösterme durumuna bakıldığında kadın Türkçe öğretmenlerin okuma oranlarının erkek Türkçe öğretmenlerinin okuma oranlarına göre daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Öğretmenlerin görev yaptıkları yerleşim birimlerinin okuma kültürlerini etkilemediği görülmüştür. Türkçe öğretmenlerinin kıdemlerine göre okuma kültürleri değerlendirildiğinde görsel okuma dışında ölçeğin diğer boyutları arasında farklılaşmanın olmadığı sonucuna varılmıştır. Mesleki kıdemi düşük olan Türkçe öğretmenlerinin görsel okuma puanlarının mesleki kıdemi yüksek öğretmenlere göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the reading culture of Turkish teachers and to make inferences for teachers who are expected to develop the reading culture of their students. For this purpose, 396 Turkish teachers working in 63 different provinces of Turkey were reached. The research was carried out with the quantitative research method. Among the quantitative research designs, the survey technique was applied in the research. Nonparametric tests were used to analyze the data in the study. The Mann Whitney U test was used to compare gender, the Kruskal Wallis H test was first used to evaluate the location of employment and professional seniority, and when a significant difference was found between the groups, the Mann Whitney U test was performed to determine the source of the difference. When we look at the differences in reading cultures of Turkish teachers according to their gender, it is concluded that the reading rates of female Turkish teachers are higher than the reading rates of male Turkish teachers. It has been observed that the settlements where teachers work do not affect their reading culture. When the reading cultures of Turkish teachers were evaluated according to their seniority, it was concluded that there was no differentiation between the other dimensions of the scale except visual reading. The visual reading scores of Turkish teachers with low professional seniority are higher than those of teachers with high professional seniority.