Okul öncesi öğretmenlerinin bilimsel araştırmaya ilişkin görüşleri ve bilim öğretimi fırsatlarını kullanma durumlarının incelenmesi
An investigation of preschool teachers' views on scientific research and their use of science teaching opportunities
  1. Tez No: 874795
  2. Yazar: BERİL ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM GÜÇHAN ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi öğretmenlerinin bilimsel araştırmaya ilişkin görüşleri ve bilim öğretimi fırsatlarını kullanma durumları incelenmiştir. Araştırmanın amacı, öğretmenlerin bilimsel araştırmaya yönelik algılarını ve bu algıların eğitim süreçlerindeki uygulamalara yansımalarını anlamaktır. Öğretmenlerin bilimsel araştırma konusundaki bilgi düzeyleri, uygulama yetenekleri ve karşılaştıkları zorluklar detaylı olarak ele alınmıştır. Hem nitel hem de nicel veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Nicel veri toplama sürecinde Bilimsel Sorgulamaya İlişkin Görüşme Formu ile geniş bir öğretmen kitlesinin görüşleri alınmıştır. Nitel veri toplama sürecinde ise Bilim Yürüyüşü Görüşme Protokolü esnasındaki görüşmeler ve gözlemci notları kullanılmıştır. Bu teknikler, öğretmenlerin bilimsel araştırma ve bilim öğretimi konusundaki tutumlarını, bilgi düzeylerini ve uygulamalarını anlamak için kullanılmıştır. Araştırmaya Balıkesir ili Altıeylül ve Karesi ilçelerinde görev yapan 60 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin genel olarak bilimsel araştırmaya olumlu bir tutum sergilediklerini ancak uygulamada bazı engellerle karşılaştıklarını göstermektedir. Bu olumlu görüşler, eğitim süreçlerinde daha yenilikçi yöntemler benimsemelerine olanak tanımaktadır. Ancak, sınıf içi uygulamalarda bu tutumların yansımaları sınırlı kalmaktadır. Zaman yetersizliği ve kaynak eksikliği başlıca engeller arasındadır. Araştırmanın önemli bulgularından biri de, öğretmenlerin bilimsel araştırma ve bilim öğretimi fırsatlarını kullanma konusunda daha fazla desteklenmesi gerektiğidir. Hizmet içi eğitim programlarının yetersiz kaldığı ve öğretmenlerin mesleki gelişim fırsatlarına erişimde zorluk yaşadığı ortaya konmuştur. Bu durum, öğretmenlerin bilimsel araştırma yöntemlerini sınıf içi uygulamalara entegrasyonunda ciddi bir engel teşkil etmektedir. Sonuç olarak, okul öncesi öğretmenlerinin bilim öğretimi konusunda daha etkin olabilmeleri için bazı öneriler sunulmuştur. Bunlar arasında, mesleki gelişim programlarının güçlendirilmesi, sınıf içi uygulamalar için daha fazla kaynak sağlanması ve bilimsel araştırma yöntemlerinin öğretim programlarına daha iyi entegre edilmesi bulunmaktadır. Ayrıca, öğretmenlerin bilimsel araştırma ve öğretim konularında işbirliği yapabilecekleri profesyonel öğrenme topluluklarının oluşturulması önerilmiştir. Bu çalışma, okul öncesi eğitimde bilim öğretiminin geliştirilmesi ve öğretmenlerin bu süreçte daha etkin bir rol alabilmeleri için stratejilerin belirlenmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines preschool teachers' views on scientific research and their utilization of science teaching opportunities. The aim is to understand teachers' perceptions of scientific research and how these perceptions are reflected in educational practices. Teachers' knowledge levels, implementation abilities, and challenges faced regarding scientific research are thoroughly analyzed. Both qualitative and quantitative data collection methods were employed. For quantitative data, the Views About Scientific Inquiry (VASI) interview form was utilized to gather perspectives from a diverse group of teachers. In the qualitative data collection process, the Science Walk Interview Protocol and observer notes during interviews were used. These techniques were employed to understand teachers' attitudes, knowledge levels, and practices concerning scientific research and science teaching. The study involved 60 preschool teachers from Altıeylül and Karesi districts of Balıkesir. The findings indicate that teachers generally have a positive attitude towards scientific research but face some obstacles in practice. These positive views enable them to adopt more innovative teaching methods in educational processes. However, the reflection of these attitudes in classroom practices is limited. The main obstacles include time constraints and a lack of resources. One of the significant findings of the study is that teachers need more support in utilizing scientific research and science teaching opportunities. It was found that in-service training programs are inadequate, and teachers face difficulties in accessing professional development opportunities. This situation poses a serious barrier to the integration of scientific research methods into classroom practices. In conclusion, several recommendations are made to enhance the effectiveness of preschool teachers in science teaching. These include strengthening professional development programs, providing more resources for classroom practices, and better integrating scientific research methods into the curriculum. Additionally, the formation of professional learning communities where teachers can collaborate on scientific research and teaching topics is recommended. This study aims to be an important resource for future research in this field by providing a detailed analysis of preschool teachers' attitudes towards scientific research and their use of science teaching opportunities. The results can guide educational policy-making and support the professional development of teachers. Ultimately, this study contributes to the improvement of science teaching in preschool education and the identification of strategies to enable teachers to play a more effective role in this process.