hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanlarının afetlere hazırlık algısının demografik özelliklere göre incelenmesi
Examining the disaster preparedness perception of prehospital emergency health services employees according to demographic characteristics
  1. Tez No: 874804
  2. Yazar: BELKIZ ASLAN ALTIOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE SUNMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ASLAN ALTIOK, Belkız Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri Çalışanlarının Afetlere Hazırlık Algısının Demografik Özelliklere Göre İncelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Nevşehir, 2024. Ülkemizde hastane öncesi acil sağlık hizmetleri, alanda eğitim almış sağlık profesyonelleri tarafından yürütülmektedir. Bu hizmet Doktor, Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri (AABT), Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Şoför tarafından tıbbi açıdan tam donanımlı kırmızı şerit ambulanslar ile sağlanmaktadır. Afetler meydana geliş zamanı belli olmayan olgular olduğundan afete hazırlıklı olma konusunda hastane öncesi acil sağlık çalışanlarının afete hazırlık algısına etki edecek demografik özelliklerin incelenmesi afete karşı gerçekte ne kadar hazırlıklı olduklarının tespiti oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı hastane öncesi acil sağlık çalışanlarının afetlere hazırlık algı düzeylerini belirlemek ve demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmanın evrenini Adana ilinde görev yapan hastane öncesi acil sağlık hizmetleri çalışanları oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme yoluyla 384 sağlık personeline ulaşmak hedeflenmiştir. Nicel araştırma deseninde yürütülen çalışmada genel tarama tekniği kullanılmıştır. Çalışma verileri yüz yüze ve dijital ortamda toplanmıştır. Hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde çalışan sağlık personellerinin afete hazırlık algısında demografik yapının etkilediği yönleri güçlü ve eksik yönlerinin desteklenerek olası afet durumunda etkin müdahale konusunda katkıda bulunarak bilimsel temellere dayalı politika ve uygulamaların geliştirilmesinde katkıda bulunmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
ASLAN ALTIOK, Belkız, Examining the Disaster Preparedness Perception of Prehospital Emergency Health Services Employees According to Demographic Characteristics, Master's Thesis, Nevşehir, 2024. In our country, pre-hospital emergency health services are carried out by health professionals trained in the field. This service is provided by Doctor, Ambulance and Emergency Care Technician (AABT), Emergency Medical Technician (ATT), and Driver in medically fully equipped red strip ambulances. Since disasters are events whose time of occurrence is uncertain, it is very important to examine the demographic characteristics that will affect the perception of disaster preparedness of pre-hospital emergency healthcare professionals and to determine how prepared they actually are against disasters. The aim of this study is to determine the disaster preparedness perception levels of pre-hospital emergency healthcare professionals and to examine whether they differ according to demographic characteristics. The population of the research consists of pre-hospital emergency healthcare workers working in Adana. It was aimed to reach 384 healthcare personnel through convenience sampling. The general survey technique used in the study, which is carried out with a quantitative research design. Study data collected face to face and digitally. It is aimed to contribute to the development of scientifically based policies and practices by supporting the strengths and shortcomings of healthcare personnel working in pre-hospital emergency health services, affected by the demographic structure in their perception of disaster preparedness, and contributing to effective intervention in case of a possible disaster. Keywords Disaster, Emergency health services, Pre-hospital emergency health, Disaster preparedness, Health workers