Çorum şehrinin rekreasyon alanlarının ve rekreasyonel faaliyetlerinin yaşanabilirlik kriterleri kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of recreational areas and recreational activities of Çorum province within the scope of liveability criteria
  1. Tez No: 874811
  2. Yazar: MUHAMMET CAN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Yaşanabilirlik, nerede yaşanırsa yaşansın ölçülmeye çalışıldığı zaman farklılık göstermektedir. Bu farklılığın ortaya çıkardığı güzellikler veya dezavantajlar da seviyeyi belirlemektedir. Seviyeyi belirleyen unsurlar kendi içerisinde birçok gruba ayrılmaktadır. Araştırmanın konusunun yaşanabilirlik ve rekreasyon tabanında şekillenmesinin nedeni de tam olarak bunu belirtmektir. Araştırmanın problemi literatürde yaşanabilirliğin genelleyici bir bakış açısıyla ele alınıyor olmasıdır. Konu ve problem çerçevesinde araştırmanın amacı ise hem araştırma sahasının rekreasyonel yaşanabilirlik potansiyelini ortaya koymak hem de yönetici ve halk perspektifinden konuyu ele alarak tam bir çözümleme oluşturup literatürdeki eksikliklere dikkat çekmektir. Yöntem olarak karma yöntem tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini Çorum şehri sakinleri oluşturmaktadır. Örneklem grubu ise 18 yaş üzerindeki ankete katılan 400 kişi ve görüşme yapılan resmî kurum yöneticileridir. Anket verileri SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Görüşmeler ise içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları irdelendiğinde katılımcıların olumsuz eleştirileri daha çok sportif alanlar ve sportif faaliyetler kapsamındadır. Burada faaliyete katılımın düşüklüğü olumsuzluğun ana nedenidir. Öte yandan genele oranla en yüksek ortalamaya sahip rekreasyonel alan ise korunan alanlardır. Ancak burada da halkın yaşadığı sıkıntı erişilebilirlik özelinde yoğunlaşmıştır. Kamusal yeşil alanların güvenlik açısından sorunlu görünmesi bu konunun makro problemidir. Bu bağlamda korunan alanlar için toplu taşıma imkânının sağlanması, sosyal alanlar için beklentiye yönelik arzın oluşturulması, kamusal yeşil alanlar için işlevsellik analizinin yapılması ve güvenliğin artırılması, kamusal alanlar için kamusal sportif alanların beklentiye yönelik ve fayda sağlayacak şekilde dizayn edilmesi, son olarak literatürdeki genelleme yönteminin önüne geçilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Livability varies when trying to measure it, regardless of where one lives. The advantages or disadvantages that this difference creates also determine the level. The factors that determine the level are divided into many groups. The reason why the subject of the research is shaped on the basis of livability and recreation is to state exactly this. The problem of the research is that livability is discussed from a generalizing perspective in the literature. The aim of the research within the framework of the subject and problem is to reveal the recreational livability potential of the research area and to draw attention to the deficiencies in the literature by creating a complete analysis by addressing the issue from the perspective of managers and public. Mixed method was preferred as the method. The population of the research consists of the residents of the Çorum province. The sample group was 400 people over the age of 18 who participated in the survey and the interviewed officials from related institutions. Survey data were analyzed through the SPSS program. The interviews were evaluated using the content analysis method. When the research results are examined, the negative criticisms of the participants are mostly within the scope of sports fields and sports activities. Low participation in the activity is the main reason for the negativity. On the other hand, the recreational areas with the highest average compared to the general population are protected areas. However, the problem experienced by the public is concentrated on accessibility. The macro problem of this issue is that public green areas seem problematic in terms of security. In this context, providing public transportation opportunities for protected areas, creating an expected supply for social areas, performing functionality analysis for public green areas and increasing security, designing public sports areas for public areas in an expected and beneficial way, and finally, avoiding the generalization method in the literature.