Yapı sektöründe entelektüel sermaye, inovasyon performansı, firma performansı ve rekabet avantajı ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between intellectual capital, innovation performance, firm performance and competitive advantage in the construction sector
- Tez No: 874856
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ TÜLÜBAŞ GÖKUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüz bilgi ve teknoloji çağında, bilgiye duyulan ihtiyaç giderek artmakta, hızla değişen teknolojik gelişmelere firmaların ayak uydurması zorlaşmakta ve firmaların geleneksel finansal kaynakları zamanla önemini yitirmekte, inovasyon ve yaratıcılık, entelektüel sermaye, soyut varlıklar, bilgi yönetimi kavramları önem kazanmaktadır. Yapı sektörü kendine özgü niteliklerinden dolayı ekonomik gelişmede stratejik bir role sahiptir. Yeni fikir, yeni tasarım, malzeme, teknoloji ve yapım yöntemleri gibi bir çok bilgiyi barındıran yapı oluşum aşamalarından oluşmaktadır. Yapım firmalarının yeni teknoloji geliştirme ve etkin kullanmak, uzun vadede rekabet avantajı yaratmak ve beklenen faydaları sağlamak için entelektüel sermayenin önemine odaklanması, inovasyonu benimsemesi gerekmektedir. Bu çalışma Türk yapı sektöründe entelektüel sermaye, inovasyon performansı, firma performansı ve rekabet avantajı ilişkisini araştırmak için kuramsal bir model ortaya koymaktadır. Çalışma aynı zamanda entelektüel sermayenin rekabet avantajı ve firma performansı üzerindeki etkisinde inovasyon performasının aracılık rolünü de incelemektedir. Çalışma için gerekli olan bilgiler yapılan literatür taraması sonucu elde edilen veriler doğrultusunda oluşturulan anket çalışması yapılarak toplanmıştır. Elde edilen sonuçlar; Türk yapı sektöründe entelektüel sermaye, inovasyon performansı, firma performansı ve rekabet avantajı arasında olumlu ilişkiler olduğunu göstermektedir. Ayrıca; inovasyon performansının entelektüel sermayenin rekabet avantajı ve firma performansı ilişkisine pozitif yönlü ve düşük düzeyde aracılık ettiği, benzer şekilde rekabet avantajının da entelektüel sermaye ile firma performansı ilişkisine pozitif yönlü ve düşük düzeyde aracılık etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's information and technology age, the need for information is increasing, it is becoming more difficult for firms to keep pace with rapidly changing technological developments, and traditional financial resources of firms are losing their importance over time, and the concepts of innovation and creativity, intellectual capital, intangible assets, and knowledge management are gaining importance. The construction sector has a strategic role in economic development due to its unique characteristics. It consists of many phases of construction, including new ideas, new designs, materials, technologies and construction methods. Construction companies should focus on the importance of intellectual capital and adopt innovation in order to develop new technology and use it effectively, create competitive advantage in the long term and provide the expected benefits. This study presents a theoretical model to investigate the relationship between intellectual capital, innovation performance, firm performance and competitive advantage in the Turkish construction sector. The study also examines the mediating role of innovation performance in the effect of intellectual capital on competitive advantage and firm performance. The information required for the study was collected through a questionnaire survey based on the data obtained from the literature review. The results show that there are positive relationships between intellectual capital, innovation performance, firm performance and competitive advantage in the Turkish construction sector. In addition, innovation performance has a positive and low level mediating effect on the relationship between intellectual capital and competitive advantage and firm performance, similarly, competitive advantage has a positive and low level mediating effect on the relationship between intellectual capital and firm performance.