Pasternak zemine oturan ve rijit dairesel blok aracılığıyla yüklenen biri fonksiyonel derecelenmiş iki tabakanın temas problemi
Contact problem of two layers, one funtionally graded layer, loaded via rigid circular block and resting on a pasternak foundation
- Tez No: 874863
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİRİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Pasternak temele oturan ve dairesel rijit bir blok aracılığıyla yüklenen iki tabakanın sürtünmesiz temas problemi incelenmiştir. Tabakaların malzeme özellikleri ve yükseklikleri farklı olup; üst tabaka homojen, alt tabaka ise fonksiyonel derecelendirilmiş özelliktedir. Ağırlıkların ihmal edildiği problemde, elastisite teorisi ve integral dönüşüm tekniği kullanılarak tabakalar için yer değiştirme ve gerilme ifadeleri elde edilmiştir. Probleme ilişkin sınır şartları kullanılarak, problemin çözümü temas gerilmelerinin bilinmeyen olduğu iki integral denkleme indirgenmiştir. İntegral denklemlerin sayısal çözümü Gauss Chebyshev integrasyon formülasyonu ile yapılmıştır. Çözümde denge şartları sağlatılarak, probleme ilişkin temas gerilmeleri ve temas mesafeleri çeşitli boyutsuz büyüklükler için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, frictionless receding contact problem of two elastic layers which one is functionally graded material (FGM) resting on a Pasternak foundation is considered. The external load is applied to the homogeneous elastic layer by means of a circular rigid block and the functionally graded layer rests on a Pasternak foundation. The effect of gravity forces is neglected, and only compressive normal tractions can be transmitted through the interfaces. Displacement and stress expressions for the layers are obtained using the theory of elasticity and integral transformation technique. By applying the boundary conditions for the problem, reduced to two integral equations in which the contact stresses and contact lengths are unknown. The system of integral equations is numerically solved by making use of appropriate Gauss Chebyshev integration formulas. The equilibrium conditions are satisfied in the solution and the contact stresses and contact distances related to the problem are obtained for various dimensionless quantities.