Şiir Erkök Yılmaz'ın romanlarında aile
Novels in the works of Şiir Erkök Yılmaz
- Tez No: 874862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHANUR GARAN GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Şiir Erkök Yılmaz; Türk edebiyatında roman, öykü ve tiyatro türünde eserler yazan çağdaş bir yazardır. Yazar; eserlerini kaleme alırken aile kurumuna eleştirel bir gözle yaklaşmış, özellikle roman ve öyküleriyle ailevi meseleler üzerine sorgulama ve düşünme fırsatı sunmuştur. Bu tez de Şiir Erkök Yılmaz'ın romanlarında aile kurumuna odaklanmaktadır. İki ana bölümden oluşan tezin giriş kısmında, ataerkil toplum anlayışında aile kurumu hakkında bilgi verilmiş ve Türk edebiyatında aile konusunda öne çıkan eserler değerlendirilmiştir. Birinci bölümde Şiir Erkök Yılmaz'ın hayatı ve sanat anlayışı anlatılmış, kaleme almış olduğu eserler hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise Aile İçi Muhabbet ve Abdullah'ın Ablası eserleri merkeze alınarak aile kavramı; aile kurumunda parçalanma ve çözülme, eşler arasında uyumsuzluk, aile içi şiddet, anneliğin çıkmazları, babalığın çıkmazlığı, kardeşler arası iletişim şeklinde alt başlıklar hâlinde incelenmiştir. Sonuç kısmında da romanlarda aile kurumunda yer alan meselelerin yansımaları değerlendirilmiştir. Dolayısıyla bu tezde Şiir Erkök Yılmaz'ın romanlarında aile kurumunu nasıl ele aldığı yorumlanmış ve ailevi meselelere bakışı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Şiir Erkök Yılmaz is a contemporary writer in Turkish literature who has written works in the genres of novels, short stories, and plays. The author approaches the institution of family with a critical eye in her works, particularly offering an opportunity for questioning and contemplation on familial issues through her novels and short stories. This thesis focuses on the institution of family in the novels of Şiir Erkök Yılmaz. The introductory part of the thesis, consisting of two main sections, provides information about the institution of family in patriarchal society and evaluates prominent works on family in Turkish literature. The first section narrates the life and artistic perspective of Şiir Erkök Yılmaz and provides information about the works he has written. In the second section, focusing on the works Aile İçi Muhabbet and Abdullah'ın Ablası the concept of family is examined under subheadings such as fragmentation and dissolution in the family institution, discord between spouses, domestic violence, the dilemmas of motherhood, the dilemmas of fatherhood, and communication between siblings. The reflections of the issues present in the institution of family in the novels are evaluated in the conclusion section. Therefore, this thesis interprets how Şiir Erkök Yılmaz addresses the institution of family in her novels and examines her perspective on familial issues.