SSCB sonrasında Türkiye'ye gelen göçmenlerin karıştıkları suçlar: İstanbul örneği (1991-2001)
Crimes committed by immigrants who came to Turkey after the USSR: The case of Istanbul (1991-2001)
  1. Tez No: 874875
  2. Yazar: GAFFAR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN YEŞİLOT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türkiye, tarih boyunca farklı dönemlerde çeşitli göç dalgalarına ev sahipliği yapmış ve bu göçlerin çeşitli sonuçlarını deneyimlemiştir. Özellikle Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra yaşanan çatışmalar, ekonomik zorluklar ve siyasi belirsizlikler nedeniyle Türkiye'ye yönelen göçlerde artış gözlemlenmiştir. Bu göçlerin ana nedenleri arasında savaş, siyasi zulüm, ekonomik krizler ve doğal afetler gibi faktörler yer almaktadır. Bu göçler sonucunda Türkiye'de özellikle daha fazla toplumsal imkana sahip İstanbul'da göçmen sayısında hızlı bir artış yaşanmış ve bu artışa bağlı olarak yaşanan suç oranı da yükselmiştir. Bu çalışmada 1991-2001 yılları arasında Sovyetler Birliği'nden İstanbul'a gelen göçmenlerin karıştıkları suçlar ve suç oranları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey has hosted various waves of migration in different periods throughout history and has experienced various consequences of these migrations. Especially after the collapse of the Soviet Union, there has been an increase in migration to Turkey due to conflicts, economic difficulties and political uncertainties. The main reasons for these migrations include factors such as war, political persecution, economic crises and natural disasters. As a result of these migrations, there has been a rapid increase in the number of migrants in Turkey, especially in Istanbul, which has more social opportunities, and the crime rate has also increased due to this increase. In this study, the crimes and crime rates of the immigrants who came to Istanbul from the Soviet Union between 1991-2001 are analyzed.