Uçak taksi hareketi için batarya destekli elektriksel itki güç sistemi tasarımı ve matematiksel modellemesi
Design and mathematical modelling of a battery-supported electrical propulsion power system for aircraft taxi movement
  1. Tez No: 874902
  2. Yazar: ALİ İHSAN MENEVŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL YAZAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERALP ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Sivil Havacılık, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Artan dünya nüfusu ile birlikte her alanda olduğu gibi havacılıkta da enerji tüketimi artmaktadır. Çevresel ve ekonomik kaygılardan ötürü bu enerjinin yenilenebilir ve temiz olması çok önemlidir. Her ne kadar kullanılan yakıtlar iyileştirilse ve motorların emisyon değerleri daha çevreci hale getirilse de havacılıkta elektrik destekli itki sistemlerine geçiş yapmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Ancak elektrik destekli itkiye geçişte, mevcut teknolojik kısıtlar nedeniyle hava aracının, uçuş fazının, itki mimarisinin ve kullanılacak komponentlerin seçimi detaylı bir şekilde üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Bu tez kapsamında havacılıkta kullanılan farklı itki mimarileri, uçuşun taksi fazı, bataryalar ve elektriksel güç üniteleri incelenmekte, turbofan motora sahip tek koridorlu yolcu uçağının taksi hareketi için kavramsal bir tasarım üzerinden güç sistemi matematiksel modeli oluşturulmaktadır. Matematiksel modelleme MATLAB/Simulink ortamında yapılmakta ve sonuçlar yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the increasing world population, energy consumption is increasing in aviation as in every field. Due to environmental and economic concerns, it is very important that this energy is renewable and clean. Although the fuels used are improved and the emission values of the engines are made more environmentally friendly, it has become inevitable to switch to electrically assisted propulsion systems in aviation. However, in the transition to electrically assisted propulsion, the selection of the aircraft, flight phase, propulsion architecture and components to be used is an issue that needs to be studied in detail due to existing technological constraints. Within the scope of this thesis, different propulsion architectures used in aviation, taxi phase of flight, batteries and electrical power units are examined, and a power system mathematical model is created through a conceptual design for the taxi movement of a single-aisle passenger aircraft with a turbofan engine. Mathematical modeling is done in the MATLAB/Simulink software and the results are interpreted.