Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık öz-yeterlik düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of digital literacy self-efficacy levels of social studies teacher candidates in terms of some variables
- Tez No: 874903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN AYNUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık öz-yeterlik düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Belirlenen amaca ulaşabilmek için, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, interneti kullanma amacı, teknolojik yenilikleri takip etme ve dijital okuryazarlığa ilgi duyma değişkenleri ile dijital okuryazarlık öz-yeterlik becerileri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde öğrenim gören sosyal bilgiler öğretmen adaylarının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 151 kadın, 53 erkek olmak üzere toplam 204 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama model kullanılarak desenlenmiştir. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve Çocuk (2020) tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Öz-Yeterlik Ölçeği”ile elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde istatistiki paket programı kullanılmıştır. Çalışma için belirlenen problemleri test etmek amacıyla, betimsel analiz, bağımsız örneklemler t-testi ve ANOVA testi analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilere göre sosyal bilgiler öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık öz-yeterlik seviyelerinin“yüksek”olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının yaş ve sınıf düzeyi değişkenleri ile dijital okuryazarlık öz-yeterlik becerileri arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Ancak sosyal bilgiler öğretmen adaylarının cinsiyet, interneti kullanım amacı, teknolojik yenilikleri takip etme durumu ve dijital okuryazarlığa ilgi duyma değişkenleri ile dijital okuryazarlık öz-yeterlik becerileri arasında anlamlı bir farklılık belirlenememiştir. Çalışmanın sonucunda ise araştırmada elde edilen veriler doğrultusuna çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the digital literacy self-efficacy levels of social studies teacher candidates in terms of some variables. In order to achieve the determined purpose, it was determined whether there was a statistically significant difference between the variables of social studies teacher candidates' gender, age, grade level, purpose of using the internet, following technological innovations and interest in digital literacy, and their digital literacy self-efficacy skills. The research was conducted with the participation of social studies teacher candidates studying at Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Faculty of Education in the 2023-2024 academic year. The study group of the research consists of a total of 204 teacher candidates, 151 female and 53 male. The study is designed by using the descriptive survey model as one of the quantitative research method. The data of the research are obtained with the“Personal Information Form”and the“Digital Literacy Self-Efficacy Scale”developed by Çocuk (2020). Statistical package program was used to analyze the data obtained. In order to test the problems determined for the study, descriptive analysis, independent samples t-test and ANOVA test analysis are used. According to the data obtained as a result of the research, it is concluded that the digital literacy self-efficacy levels of social studies teacher candidates are“high”. It is determined that there is a significant difference between the age and grade level variables and digital literacy self-efficacy skills of social studies teacher candidates. However, no significant difference is determined between the variables of social studies teacher candidates' gender, purpose of using the internet, following technological innovations and interest in digital literacy, and their digital literacy self-efficacy skills. As a result of the study, various suggestions are presented in accordance with the data obtained in the research.