Antep fıstığı (Pistacia vera L.)'nda kışlık örtücü bitki kullanımının yabancı otlara ektisi
Effect of the use of winter cover plants on weeds in pistachio (Pistacia vera L.)
  1. Tez No: 874915
  2. Yazar: ZELAL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, örtücü bitki uygulama yöntemlerinin Antep fıstığı bahçelerinde sorun olan yabancı otların kontrolü üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Siirt ili Pervari ilçesine bağlı Köprü çay köyünde 15-20 yıllık iki farklı Antep fıstığı bahçesinde yürütülen çalışmada, sıra arasında örtücü bitki Adi fiğ (Vicia sativa L), yem bezelyesi (Pisum sativum spp. arvense L.), mürdümük (Lathyrus sativus L), koca fiğ (Vicia narbonensis L.), korunga (Onobrychis sativa), arpa (Hordeum vulgare L.), ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.), tritikale (Triticale), siyez buğday (Triticum monococcum) olmak üzere dokuz farklı örtücü bitki uygulaması yapılmıştır. Kontrol amaçlı yabancı otlu parsel oluşturulmuştur. Denemede, örtücü bitkilerin yabancı otların kaplama alanına (%), yoğunluğuna (adet/m2), olan etkisi belirlenmiştir. Denemenin yürütüldüğü bahçelerde 10 dikotiledon ve 4 monokotiledon olmak üzere 14 yabancı ot türü bulunmuştur. Örtücü bitki kaplama alanı uygulamalara göre ortalama değerleri adi fiğ % 84,6, ekmeklik buğday % 81,28 ve tritikale % 80,20'dir. Yoğunlukları ise arpa 310 adet/m2, ekmeklik buğday 300 adet/m2, ve tritikale 245 adet/m2 olarak belirlenmiştir. Yabancı ot kaplama alanı uygulamalara göre ortalama değerleri arpa % 4,84, adi fiğ % 5,91 ve tritikale % 6,57'dir. Yabancı ot yoğunlukları ise ekmeklik buğday 0,29 adet/m2, arpa 0,32 adet/m2 ve tritikale 0,33 adet/m2 ve adi fiğ 0,33 adet/m2 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of cover crop application methods on the control of problematic weeds in pistachio orchards was investigated. In the study carried out in two different pistachio gardens for 15-20 years in Köprüçay village of Pervari district of Siirt province, the cover crops Common vetch (Vicia sativa L), fodder pea (Pisum sativum spp. arvense L.), damson (Lathyrus sativus L.) were used in the rows. Nine different cover crops, including vetch (Vicia narbonensis L.), sainfoin (Onobrychis sativa), barley (Hordeum vulgare L.), bread wheat (Triticum aestivum L.), triticale (Triticale), einkorn wheat (Triticum monococcum). application has been made. A weedy parcel was created for control purposes. In the experiment, the effect of cover crops on the coverage area (%), density (number/m2) of weeds was determined. 14 weed species, 10 dicotyledonous and 4 monocotyledonous, were found in the gardens where the experiment was conducted. The average values of cover crop cover area according to applications are common vetch % 84,6, bread wheat % 81,28 and triticale % 80,20. Their densities are barley 310 plants/m2, bread wheat 300 plants/m2, and triticale 245 plants/m2. The average values of weed coverage area according to applications are barley % 4,84, common vetch %5,91 and triticale % 6,57. Weed densities were determined as bread wheat 0,29 plants/m2, barley 0,32 plants/m2, triticale 0,33 plants/m2 and common vetch 0,33 plants/m2.