Antep fıstığı (Pistacia vera L.)'nda toprağa karıştırılan kışlık örtücü bitkilerin yabancı otların çimlenmesine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of winter cover plants mixed into the soil on the germination of weeds in pistachio (Pistacia vera L.)
  1. Tez No: 874943
  2. Yazar: NURULLAH KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Antep fıstığı bahçelerinde yabancı otların kontrolü mekanik ve kimyasal yöntemlere dayalı olarak yapılmaktır. Mekanik yöntem olarak toprak işleme en yaygın kullanılan yöntem olup bu durum toprak sıkışması ve erozyon riskini arttırmaktadır. Kimyasal mücadelede herbisitlerin kullanılması yabancı otlarda dayanıklık, yabancı otlara etkisizlik ve fidana/ağaca fitotoksik etkinin yanı sıra çevre ve halk sorunlarına neden olmaktadır. Her iki mücadele yöntemi de ekolojik dengenin bozulması ve biyoçeşitliliğin azalması gibi endişelere neden olmaktadır. Bundan dolayı meyve bahçesinde bulunan yabancı otların yönetiminin agroekoloji çerçevesinde yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Sürdürülebilir üretkenliğinin sağlanması konusunda özellikle Antepfıstığı gibi meyve bahçelerinde örtücü bitki kullanımı önem taşımaktadır. Örtücü bitkilerin yetiştiricilik sistemi içerisinde birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de yabancı otlarla rekabet etme yetenekleridir. Ekonomik ömürleri onlarca yıl olan Antep fıstığı bahçelerinde, aynı veya benzer yabancı ot mücadele yöntemlerinin kullanılması ilerleyen zamanda yabancı ot sorununu büyümesine, verim ve kalitede düşüşe sebep olmaktadır. Bu çalışma ile Antep fıstığı bahçelerinde kışlık örtücü bitkilerin toprağa karıştırılmasının yabancı otlara etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Siirt ili Pervari ilçesine bağlı Köprüçay köyünde 15-20 yıllık Antep fıstığı bahçesinde adi fiğ (Vicia sativa L), yem bezelyesi (Pisum sativum L.), mürdümük (Lathyrus sativus L), koca fiğ (Vicia narbonensis L.) ve korunga (Onobrychis sativa Lam.) gibi baklagiller ile arpa (Hordeum vulgare L.), ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.), tritikale (Triticale hexaploide Lart.), siyez buğday (Triticum monococcum L.) gibi baklagiller kullanılmıştır. Bu araştırma ile örtücü bitkilerin yabancı otların kaplama alanına (%), yoğunluğuna (adet/m2) olan etkisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Weed control in pistachio gardens is carried out based on mechanical and technological. Mechanical soil tillage is a widely used method, and the situation increases soil confidentiality and risks. The use of herbicides in chemical control causes resistance in foreign plants, ineffectiveness against foreign spread, and phytotoxic effects on saplings/trees, as well as environmental and public problems. Both forms of struggle cause concerns such as the components of ecological balance and the structure of biodiversity. Therefore, it has become inevitable to implement the agroecology framework for the management of fruit-bearing weeds. To attach importance to the use of plants, especially in orchards such as pistachios, in maintaining sustainable productivity. There are not many changes within the covering wage farming system. One of these is the ability to compete with foreign plants. The use of the same or similar weed control methods in pistachio orchards, which have an economic life of tens of years, causes the growth of weed conditions and a decrease in productivity and quality in the future. With this study, foreign repositories of mixing winter cover records in pistachio orchards were investigated. For this purpose, common vetch (Vicia sativa L.), forage needles (Pisum sativum L.), damson (Lathyrus sativus L.), big vetch (Vicia narbonensis L.) and sainfoin (Vicia narbonensis L.) Onobrychis sativa Lam.) and legumes such as barley (Hordeum vulgare L.), bread wheat (Triticum aestivum L.), triticale (Triticale hexaploide Lart.) and einkorn wheat (Triticum monococcum L.) were planted in pistachio orchards aged 15-20 years in Köprüçay village of Pervari district of Siirt province. With this research, the effect of weeds on the coverage area (%), density (plant/m2) determined.