Alanya Kadıini Mağarası'nın arkeolojik veriler ışığında mekansal kullanımı
Spatial use of Alanya Kadıini Cave in the light of archaeological data
  1. Tez No: 874933
  2. Yazar: GÜLCAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Alanya'nın 12 km kuzeydoğusunda, yer alan Kadıini Mağarası, insanlar tarafından Üst Paleolitik, Kalkolitik ve İlk Tunç Çağlarında değişik amaçlarla kullanılmış bir mağaradır. Mağaranın özellikle seramik buluntularının değerlendirilmesi sonucunda elde edilen tarih, Alanya'nın öntarihi açısından ilk ve özgün olma niteliği taşımaktadır. Mağaranın tatlı su kaynağının yakınında olması, bölgede yoğun av hayvanlarının bulunması, mağara girişinde ve önünde bulunan yontma taşlar, mağaranın Üst Paleolitik Dönem'de avcı ve toplayıcı gruplar tarafından konaklama mekânı olarak kullanıldığını kanıtlamaktadır. Bu çalışma ile Kadıini Mağarası'nın, MÖ 5000 ile 3000 yılları arasında Kalkolitik ve İlk Tunç Çağları'nda çeşitli ritüeller eşliğinde ölülerin bırakıldığı bir nekropol mağara olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Kadıini Cave, located 12 km northeast of Alanya, was utilized by humans for various purposes during the Upper Paleolithic, Chalcolithic, and Early Bronze Ages. The evaluation of ceramic findings, in particular, has rendered the cave significant in the prehistory of Alanya, being the first and unique. The proximity of a freshwater source, abundant prey in the region, and the presence of flint tools at the cave entrance and its vicinity attest to its use as a habitation site by hunter-gatherer groups during the Upper Paleolithic Period. Through this study, it has been elucidated that Kadıini Cave served as a necropolis cave during the Chalcolithic and Early Bronze Ages, where the deceased were interred with various rituals between 5000 and 3000 BC.