Almanya'da Türk kökenli kadınların çalışma hayatına katılımı: Bremen Eyaleti örneği
Contribution of Turkish origined women to labourmarket in Germany: Bremen State sample
  1. Tez No: 273083
  2. Yazar: SEMA SİLKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmanın amacı, 30 Ekim 1961 tarihinde Almanya ve Türkiye Cumhuriyeti hükümet yetkililerince imzalanan işgücü anlaşmasının imzalanmasının ardından misafir işçilikle başlayıp kalıcı vatandaşlıkla devam eden göç sürecini, Türk kadınlarının bu göç hareketine eş ya da işçi statüsünde katılımlarını, aradan geçen elli yıllık süreçte göçün niteliğine bağlı olarak Almanya'daki farklı profillere sahip Türk kadınlarının göç geçmişine sahip bireyler olarak çalışma yaşamında geldikleri konumlarını ortaya koymaktır.Araştırma 661.866 olan toplam nüfusunun içinde Türk kökenlilerin 36.513'lük nüfus ile %5.5'lik paya sahip olduğu Bremen Eyaletin'de yapılmış, örneklemini eyalet sınırlarında yaşayan ve çalışan 64 Türk kökenli kadın oluşturmuştur. Veri toplama metodu olarak, kadınların çalışma yaşamına ilişkin bilgi ve düşüncelerini tecrübeleriyle birlikte elde edebilmek için niteliksel araştırma metotlarından yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi tercih edilmiştir.Yapılan araştırmada, Türk kökenli kadınların; yaşam yeri olarak Almanya'yı tercih ettikleri, ikinci nesil kadınların en az lise düzeyinde bir eğitim alarak görece yüksek statülü işlerde çalıştıkları, Türkiye'den evlilik yoluyla göç eden kadınların yaşadıkları dil ve diploma denkliği sorunu nedeniyle vasıfsız sayılarak düşük statülü işlerde çalışmak zorunda kaldıkları, çalışmayı ekonomik gerekçelerle tercih etmenin yanında alınan eğitimle orantılı olarak bir yaşam tarzı olarak ta gördükleri, eğitimlerinden bağımsız olarak çalışma konusunda istekli oldukları, çalışma yaşamında geleneksel kadın sorumluluklarının yanında cinsiyete ve kökene dayalı ayrımcılıklar dolayısıyla sorunlar yaşadıkları, çalışmayı emeklilik hakkı elde etme düşüncesiyle geçici görmedikleri ve Almanya'daki Türk kadını imajının görece küçük bir kitlenin yaşadığı sorunlara vurgu yapılarak olumsuz sunulmasının maksatlı bir politika olduğuna inandıkları ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the immigration period started with working but then continued with citizenship and the contribution of Turkish Women of this period as in wifes or workers position and also to present the Turkish women` situations in labourmarket as the ones who had an immigration history and who have different profiles in Germany related to the fact of immigration within a 50 yeared period after the agreement of Labour between Federal Germany and Republic of Turkey signed by the governmental authorities in 1961, Oct 30th.The research was done in the state of Bremen which has a percentage %5.5 with 36.513 Turkish origined people in total population which is 661.866 and the sample was formed with 64 Turkish origined women who live and work in the state. As the data collecting method the half formed interview method is preferred among qualitative research methods in order to get the women?s experiences with their knowledge and ideas concerning labour life.In the research it is suggested that the Turkish origined women prefer Germany as living place; the second generation of the women are educated at least high school level and work in relative high career jobs, the women who immigrate from Turkey with the marriage reason experience the language and diploma accrediation problem so that they are accepted as unqualified and have to work in low career jobs, and the women prefer working as a need for both economic reasons and also for a life style compared with education, they are also willing to work independet from education; they also have difficulties being discriminated for their origins and sex as well as the conventional women responsibilities in labour life, they don?t see the labour life as provisional cause of having rights of retirement and they believe in that it is a purposive policy to present the image of Turkish ladies in Germany negatively by emphasis to problems of a relative small group.