Thomas Hobbes ve John Stuart Mill'in devlet ve özgürlük anlayışları
Thomas Hobbes and John Stuart Mill's conceptions of state and freedom
- Tez No: 874938
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ BRAVO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada Thomas Hobbes ve John Stuart Mill'in siyaset felsefelerinin temelinde yer alan insan hakkındaki düşüncelerinden hareketle, felsefe tarihi boyunca üzerinde düşünülen iki kavram olan devlet ve özgürlük anlayışları incelenip karşılaştırılmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle söz konusu her iki düşünürün devlet ve özgürlük anlayışlarına temel oluşturan fikirleri açıklanarak devlet ve özgürlük anlayışlarında örtüştükleri ve ayrıştıkları noktalar ortaya konacaktır. Bu doğrultuda ilk olarak, Thomas Hobbes'un insan hakkındaki düşünceleri incelenecektir. Onun doğal durumdaki insanın doğası hakkındaki düşünceleri gösterilerek, insanın doğasının Hobbes'un devlet ve özgürlük anlayışına ne şekilde yansıdığı ortaya konmaya çalışılacaktır. Böylece ideal yönetim biçimi olarak neden mutlak monarşiyi önerdiği ve bireylerin özgürlüğünü neden sınırlandırdığı temellendirilecektir. İkinci olarak, John Stuart Mill'in insan hakkındaki düşünceleri ve bu düşüncelerinin devlet ve özgürlük anlayışına ne şekilde yansıdığı gösterilmeye çalışılacaktır. Onun insanı gelişen bir varlık olarak kabul etmesinden hareketle onun neden ideal yönetim biçimi olarak temsili demokrasiyi önerdiği ve bireylerin özgürlüğünü mümkün olduğunca sınırlandırmamaya çalıştığı temellendirilecektir. Üçüncü olarak, söz konusu iki düşünürün devlet ve özgürlük hakkındaki düşüncelerine temel oluşturan fikirleri ile devlet ve özgürlük anlayışları karşılaştırılarak, birbirleriyle paralel ve zıt düşünceleri ortaya konacaktır. Buradan hareketle her iki düşünürün kuramları tarihsel örnekler ve güncel tartışmalar bağlamında incelenerek değerlendirilecektir. Bu tezin amacı, günümüzde de tüm siyasal kuramlarca tartışılan özgürlük ve devlet ilişkisini, iki zıt kutbun en önemli temsilcilerinden olan Thomas Hobbes ve John Stuart Mill'in düşünceleri ışığında incelemek ve böylece birey, toplum, devlet ve özgürlük arası ilişkinin nasıl kurulması gerektiğine dair sorunlara yanıt aramaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Thomas Hobbes and John Stuart Mill's conceptions of state and freedom, two concepts that have been thought about throughout the history of philosophy, are analyzed and compared based on their ideas about human beings, which are at the basis of their political philosophies. In this respect, firstly, the ideas of these two thinkers that form the basis of their conceptions of state and freedom will be explained and the points of overlap and divergence in their conceptions of state and freedom will be revealed. Accordingly, firstly, Thomas Hobbes' ideas about human beings will be analyzed. By showing his thoughts on the nature of man in the natural state, it will be tried to reveal how the nature of man is reflected in Hobbes' understanding of state and freedom. Thus, it will be justified why he proposes absolute monarchy as the ideal form of government and why he limits the freedom of individuals. Secondly, John Stuart Mill's ideas about human beings and how these ideas are reflected in his understanding of state and freedom will be tried to be shown. Based on his acceptance of man as a developing being, it will be justified why he proposes representative democracy as the ideal form of government and tries not to limit the freedom of individuals as much as possible. Thirdly, the ideas of these two thinkers that form the basis of their ideas on state and freedom and their conceptions of state and freedom will be compared and their parallel and contrasting ideas will be revealed. From this point of view, the theories of both thinkers will be analyzed and evaluated in the context of historical examples and current debates. The aim of this thesis is to examine the relationship between freedom and the state, which is still debated by all political theories today, in the light of the ideas of Thomas Hobbes and John Stuart Mill, the most important representatives of the two opposite poles, and thus to seek answers to the problems of how the relationship between the individual, society, state and freedom should be established.