Faydacı gelenek ve Mihael J. Sandel'in faydacılık eleştirisi
Pragmatist tradition and Michael J. Sandel's critique of pragmatism
- Tez No: 801586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE BAŞCI NUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Felsefe, Siyasal Bilimler, Economics, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsan davranışlarının temel motivasyonunu genellikle fayda düşüncesi oluşturur. Doğası gereği insan, biyolojik olarak hayatta kalmaya, mevcut refah düzeyini arttırmaya ve mutlu olmaya çalışır. Bu nedenle kendisine fayda sağlayacak eylemler yapar, zarar verecek olanlardan kaçınır. Kişilerin fayda taleplerini ılımlı düzeyde tutması halinde bir problem ortaya çıkmayacaktır. Ancak bunun fetiş haline getirilip bu süreçte diğer şeyleri kişilerin kendi faydası için araçsallaştırması, sömürmesi ve kolonize etmesi tartışma ve çatışmaları da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle faydacılık teorisi tarih boyunca birçok tartışmaya ve teoriye konu olmuştur. Antik Yunan döneminde Demokritos, Aristippos ve Epikuros, Yeni ve Yakın Çağlarda başta Jonh Locke, Thomas Hobbes, David Hume, İmmanuel Kant, Jeremy Bentham ve John Stuart Mill, günümüzde de Michael J. Sandel gibi birçok düşünür fayda kavramı üzerinde tartışmış, faydacı teorinin gelişiminde gerek tezleri ile gerekse anti tezleri ile katkıda bulunmuşlardır. Fayda sağlama amacıyla gerçekleştirilen eylemlerin başka insanlara zarar verebileceği hususu, bireysel hak ve özgürlükleri ihmal etmesi, ahlaki normları göz ardı etmesi gibi onarılması gereken konular tartışmaların odak noktasını olmuştur. Bu çalışmada ilk olarak faydacı teorinin Antik Yunan döneminde ortaya çıkışı incelenecek ve bu çerçevede günümüze kadar süre içerisinde farklı dönemlerde geçirdiği evrimlere değinilecektir. Daha sonra Faydacı Teoriye yöneltilen eleştiriler gözden geçirilecek ve son olarak Michael J. Sandel'in görüş ve eleştirileri irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The main motivation for human behavior is usually the idea of utility. By nature, human beings try to survive biologically, to increase their current level of wellbeing and to be happy. For this reason, he takes actions that will benefit him and avoids those that will harm him. If people keep their utility demands moderate, there will be no problem. However, turning this into a fetish and instrumentalizing, exploiting and colonizing other things for people's own benefit in this process brings along discussions and conflicts. For this reason, the theory of utilitarianism has been the subject of many discussions and theories throughout history. Many thinkers such as Democritus, Aristippos and Epicurus in the Ancient Greek Period, John Locke, Thomas Hobbes, David Hume, Immanuel Kant, Jeremy Bentham and John Stuart Mill in the New and Recent Ages, and today Michael J. Sandel discussed the concept of utility, and in the development of the utilitarian theory. They contributed both with their theses and their anti-thesis. The issues that need to be repaired, such as the fact that actions taken for benefit can harm other people, neglecting individual rights and freedoms, and ignoring moral norms have been the focus of discussions. In this study, firstly, the emergence of the utilitarian theory in the Ancient Greek period will be examined and in this context, the evolutions it has undergone in different periods until today will be mentioned. Then, the criticisms directed to the Utilitarian Theory will be reviewed and finally Michael J. Sandel's views and criticisms will be examined.