Nijer sınıf öğretmenliği programının değerlendirilmesi ve bir program önerisi
Evaluation of primary teacher education program in Niger and a program proposal
- Tez No: 874941
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BIKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Nijer'in sınıf öğretmenliği programının Stufflebeam'in CIPP Modeline göre değerlendirilmesi ve bir sınıf öğretmenliği program önerisinin hazırlanmasını amaçlayan bu çalışmada karma araştırma yöntemi desenlerinden ardışık açıklayıcı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın evren örneklem ve çalışma grupları araştırmanın aşamalarına göre ayrı ayrı belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma gruplarını sırasıyla Nijer'in Niamey ve Tahoua şehirlerinde bulunan Saadou Galadima ve Kaocen Normal Sınıf Öğretmeni Yetiştirme Okullarında sınıf öğretmenliği bölümünde okuyan öğretmen adayları, bu okullarda görev yapan öğretim elemanları ve Millî Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okullarda görev yapan uygulama sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Bu kapsamda nicel verilerin toplanmasında“Sınıf Öğretmenliği Programını Değerlendirme Anketi”kullanılmıştır. Nicel verileri zenginleştirmek ve derinlemesine bilgi elde etmek amacıyla öğretim elemanları ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Daha sonra, değerlendirme sonuçları ve alan yazın taraması sonucunda ortaya konan ilkeler doğrultusunda bir program önerisi hazırlanmış ve sınıf öğretmenliği, program geliştirme ve öğretmen eğitimi alanında görev yapan uzmanlarının katılımıyla bir program değerlendirme çalıştayı düzenlenmiştir. Araştırma kapsamında Nijer'de uygulanan mevcut sınıf öğretmenliği programının değerlendirilmesinde öne çıkan sonuçlardan ilki, programın toplam süresinin yetersiz olduğu, derslere ve öğretmenlik uygulamasına ayrılan sürenin yeterli olmadığıdır. Ayrıca, programa öğrenci seçme yöntemi olarak ortaokul diplomasına sahip olmanın ve yazılı giriş sınavının uygulamasının yetersiz olduğu araştırmanın bir diğer sonucu olarak ortaya konulmuştur. Bir yandan katılımcılardan elde edilen sonuçlardan, mevcut programın en güçlü yönünün sosyal yapılandırmacılığa dayalı olarak ulusal dillerde eğitim vermesi olduğu, bunun da adayların çevreleri ve kültürleriyle bağ kurmalarına yardımcı olduğu belirlenirken, öte yandan eğitmenlerin öğretme-öğrenme süreçlerinde kullandıkları materyallerin büyük çoğunluğunun geleneksel materyaller olduğu ve programın belirlenen hedeflere ulaşabilmesi için bu materyallerin geliştirilmesi gerektiği, aynı zamanda sınıf öğretmeni yetiştiren normal okulların teknolojik altyapı açısından da eksik olduğu sonucuna varılmıştır. Uzman çalıştayının sonuçlarına göre, önerilen programın süresinin üç yıl olduğu, programa kabul için lise diploması gerektiği ve genel olarak hazırlanan programın boyutlarının birbiriyle tutarlı olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak program önerisi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sınıf öğretmeni adaylarının ve uygulama okullarındaki öğretmenlerin de görüşlerinin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to evaluate Niger's primary teacher education program according to Stufflebeam's CIPP Model and to prepare a program proposal, sequential explanatory mixed research design, one of the mixed research method designs, was used. Within this scope, the population, sample and study groups of the study were determined separately according to the research phase. The study groups of the research consisted of student teacher studying in the department of primary teacher education at Saadou Galadima and Kaocen Normal Primary Teacher Education Schools in Niamey and Tahoua cities of Niger, respectively, lecturers working in these schools and classroom teachers working with student teachers in schools within the Ministry of National Education. In this context,“Primary Teacher Education Program Evaluation Questionnaire”was used to collect quantitative data. To enrich the quantitative data and to obtain more in-depth information, semi-structured interviews were conducted with the instructors. Afterwards, a curriculum proposal was prepared in line with the evaluation results and the principles set out in the literature review, and a curriculum evaluation workshop was organized with the participation of experts in the fields of classroom teaching, curriculum development and teacher education. Within the scope of the research, one of the prominent results of the evaluation of the current Niger's primary teacher education program was that the total duration of the program was insufficient, and the time allocated to the courses and teaching practice was not sufficient. In addition, it was inadequate to use only a secondary school diploma and an entrance exam as a method of selecting students for the program, and that it was appropriate for candidates to have a high school diploma and to be subjected to written and oral examinations. On the one hand, from the results obtained from the participants, it was determined that the strongest aspect of the program was the provision of education in national languages based on social constructivism, which helped the candidates to connect with their environment and culture. On the other hand, it was concluded that the majority of the materials used by the instructors in the teaching-learning processes were traditional materials and that these materials should be improved in order to achieve the objectives of the program, and that normal schools that train primary school teachers are lacking in terms of technological infrastructure. According to the results of the expert workshop, it was concluded that the duration of the proposed program was three years, a high school diploma was required for admission to the program, and the dimensions of the program were generally consistent with each other. However, in order to obtain more detailed information about the program proposal, it is recommended that the opinions of prospective classroom teachers and teachers in the implementation schools should also be taken.