Iğdır ilinde domates bitkilerinden izole edilen rhizoctonia türlerinin anastomosis grupları ve patojeniteleri
Anastomosis groups and pathogenicity of rhizoctonia spp. isolated from tomato plants in Iğdir province
- Tez No: 874946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA GENÇ KESİMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Iğdır ilinde domates bitkilerinde kök çürüklüğü hastalığına neden olan Rhizoctonia türlerinin anastomosis gruplarını ve patojenitelerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; 2019 yılında domates yetiştirilen 26 farklı alanda survey çalışmaları yapılmış ve hastalıklı bitki örnekleri toplanmıştır. Bu bitkilerden yapılan izolasyon çalışmaları sonucunda 93 Rhizoctonia izolatı elde edilmiştir. Rhizoctonia izolatları morfolojik olarak tanılanmış, test izolatlarıyla karşılaştırılıp anastomosis grupları tespit edilmiştir. Karşılaştırmalar sonucunda izolatların %95,7'si R. solani olarak tanılanırken %4,3'ü binükleik Rhizoctonia olarak tanılanmıştır. Klasik olarak tanıları yapılan bu izolatlar arasından seçilen izolatların moleküler olarak da tanıları yapılmıştır. Çalışmada aynı zamanda patojenite denemesi kurulmuş ve farklı anastomosis gruplarına ait olan izolatların virülanslıkları belirlenmiştir. Bu deneme sonucunda %100 hastalık şiddeti ile HB-15, HB-66 ve HB-81 kodlu AG-4 izolatlarının en yüksek virülanslığa, % 25 hastalık şiddeti ile HB-18 (AG-A), HB-40 (AG-A), HB-44 (AG-4) ve HB-100 (AG-Fb)kodlu izolatların ise en düşük virülanslığa sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the anastomosis groups and pathogenicity of Rhizoctonia species that cause root rot diseases in tomato plants in Iğdır province. In accordance with this purpose; the survey studies carried out and diseased plant samples were collected from 26 different tomatoes field. As a result of the isolation studies were made from these plants 93 Rhizoctonia isolates were obtained. The obtained Rhizoctonia isolates were identified morphologically and then anastomosis groups were determined by comparing them with the test isolates. As a result of the comparisons, 95,7% of the isolates were diagnosed as R. solani, while 4,3% were diagnosed as Binucleate Rhizoctonia. The isolates selected among these isolates were also determined using molecular techniques. In the study, pathogenicity test was also established and virulence of isolates belonging to different anastomosis groups was determined. As a result of pathogenicity test, it was determined that AG-4 isolates (HB-15, HB-66, HB-81 and HB-100) had the highest disease severity with 100% while HB-18 (AG-A), HB-40 (AG-A), HB-44 (AG-4) and HB-100 (AG-Fb) isolates had the lowest disease severity with 25%.