İmtihan algısı ve psikolojik sağlık ilişkisi
The relationship between perception of trial and psychological health
  1. Tez No: 874954
  2. Yazar: SEVDE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada imtihan ve yakın anlamlı kavramların ne anlama geldiği, yaşam tecrübeleri karşısında manevi değerlerin rolü, psikolojik sağlığın ne olduğu ve imtihan algısı, Tanrı algısı ve psikolojik sağlık arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Tanrı Algısı Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, İmtihan Algısı Anketi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel örneklemini 18-65 yaş arası 502 katılımcı, nitel örneklemini 18-57 yaş arası 50 katılımcı oluşturmuştur. Elde edilen verilerin analizi sonucunda Kısa Semptom Envanteri ile sevgi yönelimli Tanrı algısı arasında ters yönde, korku yönelimli Tanrı algısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki çıkmıştır. Buna göre sevgi yönelimli Tanrı algısı arttıkça bireylerin psikolojik semptomlarının azaldığı; korku yönelimli Tanrı algısı arttıkça bireylerin psikolojik semptomlarının yükseldiği söylenebilir. İmtihan algısı anketi sonucuna göre katılımcıların %86'sı hayatı, %73'ü zenginliği, %67'si çocukları bir sınav olarak gördüklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların imtihan hakkındaki görüşlerini derinlemesine inceleyebilmek için ikili görüşmeler yapılmıştır. Hayatı imtihan olarak değerlendiren katılımcıların başarma- başaramama, cennet-cehennem ve cezalandırılma kaygısı yaşadıkları, geleceğe güvensiz baktıkları ve dini başa çıkma davranışlarından takdire uyma yaklaşımını kullandıkları, deneyimlerden psikolojik ve fizyolojik olarak olumsuz yönde etkilendikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the meaning of trial and concepts that have a similar definition, the role of spiritual values in the face of life experiences, what psychological health is and the relationship between the perception of trial, the perception of God and psychological health are examined. Explanatory sequential mixed method design was used in the research. The Perception of God Scale, Brief Symptom Inventory, The Perception of Trial Questionnaire, and semi-structured interview form were used as data collection tools. The quantitative sample of the study consisted of 502 participants aged 18-65, and the qualitative sample consisted of 50 participants aged 18-57. As a result of the analysis of the data obtained, there was a significant relationship between the Brief Symptom Inventory and the perception of love-oriented God perception in the opposite direction, and between the perception of fear-oriented God perception in a positive direction. Accordingly, as the perception of love-oriented God increases, the psychological symptoms of individuals decrease; and as the fear-oriented God perception increases, the psychological symptoms of individuals increase. According to the results of The Perception of Trial Questionnaire, 86% of the participants consider life, 73% of the participants consider wealth, and 67% of the participants consider children as a trial. In order to examine the opinions of the participants about trial in depth, bilateral interviews were conducted. It was determined that the participants, who evaluated life as a trial, experienced success-failure, heaven-hell and punishment anxiety, had an insecure view of the future, used the approach of deferring from religious coping behaviors, and were psychologically and physiologically negatively affected by the experiences.