Etnik kimlik ve devlet anlatıları arasında Yunanistan Ulahları
The Vlachs of Greece in between ethnic identity and state narratives
  1. Tez No: 874953
  2. Yazar: YUSUF YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAYAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüz akademik literatüründe tartışılan kimlik politikaları çoğunlukla bireysel düzeyde tercihlere odaklanmaktadır. Ancak esasen, bununla sınırlı değildir. Devletler, ulus inşası sürecinde tabi halk içerisinde yönetici sınıf ile aynı dil, din veya kültürel kimliği paylaşmayan ve dolayısıyla onlardan ayrışan gruplara yönelik istendik türden bir çıktı elde etme odaklı politikalar uygulamıştır. Bu gruplar, uluslararası hukukun gelişimi ile azınlık olarak adlandırılacak halkların öncüsü olmuş, bahsi geçen ayrışan unsurlar ise azınlık sınıflandırılmasında temel belirteç olarak alınmıştır. Araştırmanın vaka çalışması olan Yunanistan Ulahları resmi olarak azınlık statüsüne sahip değildir. Yunanistan'ın Ulahlar üzerinde yürüttüğü kimlik politikaları, Ulahları Yunan milleti içerisinde sindirme, ayrışanları ise uzaklaştırma yönünde seyretmiştir. Bunu yaparken Yunanistan, çeşitli tarihsel tezler ortaya koyarak bir temel oluşturmuş ve daha sonra sivil toplum kuruluşları ile devlet – birey ağları oluşturarak Ulah topluluğu üzerinde nüfuz sahibi olmuştur. Bu sürecin neden – sonuç ilişkisi ile bağlanabilmesi adına milliyetçilik çalışmalarında sıklıkla kullanılan kavramların ve yaklaşımların tanımlanması ve tarihsel arka planın ortaya konulan tezler dahil olmak üzere bilinmesi gerekmektedir. Bu vasıta ile çalışma, uygulanan politikaların anlaşılabilmesi adına bir çerçeve sunmakta, tarihsel bilgileri aktarmakta ve günümüze kadar uzanan ve devlet eliyle uygulanan politikaların bir sonucu olan çıktı ürününü uluslararası hukuk bağlamında değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
The identity politics discussed in today's academic literature mostly focuses on preferences at the individual level. However, it is not limited to this. In the process of nation-building, states have implemented policies focussed on achieving a desired outcome for groups within the subordinate population that do not share the same language, religion or cultural identity with the ruling class and thus differ from them. These groups became the pioneers of the peoples to be labelled as minorities with the development of international law, and the aforementioned divergent elements were taken as the main determinant in minority classification. The Vlachs of Greece, the case study of the research, do not officially have minority status. Greece's identity policies on the Vlachs have been orientated towards intimidating the Vlachs within the Greek nation and alienating the divergent ones. In doing so, Greece has created a foundation by putting forward various historical theses and then gained influence over the Vlach community by creating non-governmental organisations and state-individual networks. In order to connect this process with cause and effect, it is necessary to define the concepts and approaches frequently used in nationalism studies and to know the historical background, including the theses put forward. In this way, the study provides a framework for understanding the policies implemented, conveys historical information and evaluates the output product, which is a result of the policies implemented by the state and which extends to the present day, in the context of international law.