Osmanlı sıhhiye teşkilatı (1838-1920)
Ottoman sanitary organization
  1. Tez No: 874959
  2. Yazar: HİKMET ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ÖRENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Osmanlı Devleti, XIX. yüzyılda siyasi, ekonomik ve askeri pek çok alanda çağın koşullarına göre düzenlemeler yapmıştır. Bu düzenlemeler ile birlikte bazen mevcut kurumları iyileştirilmiş bazen de bunların yerine yeni kurumlar tesis edilmiştir. Değişim yaşandığı alanlardan biri de Osmanlı sağlık teşkilatı olmuştur. Klasik dönemde Osmanlı'da sağlık işlerini Hekimbaşılık kurumu yürütmekteydi. Hekimbaşılar devletin hem saray hem de halk sağlığından sorumluydu. Sultan II. Mahmud dönemi(1808-1839) reformları ve akabinde Tanzimat sürecinde (1839-1876) bu müessesenin üstlendiği sağlık hizmetleri iki ana yapı etrafında oluşturulmuştur. Böylece halk sağlığı ve salgın hastalıkları için iki ayrı uzmanlık alanı teşkil edilmiştir. Bu bağlamda salgın hastalıklarla mücadele etmek amacıyla Avrupa'daki modern usullere uygun tarzda yeni kurumlar oluşturulmuştur. Bu üst kurumlardan biri Meclisi Umur-ı Sıhhiye (1838-1920) iken bir diğeri de halk sağlığı hizmetleri için faaliyet gösteren tıbbiye meclisleri (1840-1913) ve devamında oluşturulan Sıhhiye Müdüriyeti Umumiyesi (1913-1920)'dir. Bu çalışma iki ana konu ekseninde şekillenmiştir. Bunlardan biri Osmanlı'da salgın hastalıklar için teşkil edilen modern idarî kurumların merkez-taşra teşkilatları diğeri ise halk sağlığına yönelik oluşturulan müesseselerdir. İlk olarak salgın hastalıklarla mücadele etmek amacıyla oluşturulan Meclis-i Umur-ı Sıhhiye'nin teşkilatı ele alınmıştır. Çalışmanın diğer bir ana konusu ise halk sağlığı alanındaki yapılanmalardır. Bu kapsamda Osmanlı Devleti halk sağlığı hizmetlerini taşraya götürebilmesi amacıyla ihdas edilen Mekteb-i Tıbbiye Nezareti ile Nezaret-i Tıbbiyei Mülkiye çatısı altında oluşturulan tıbbiye meclisleri ve Sıhhiye Müdüriyet-i Umumiyesi ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Devlet, halk sağlığı hizmetlerini modern tıbba göre yaygınlaştırmayı hedeflemiştir. Böylelikle çalışmada bahsi geçen bu kurumların merkez ve taşra teşkilat yapıları ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire, in the 19th centur, it made arrangements in many political, economic and military fields according to the conditions of the age. With these regulations, sometimes existing institutions were improved and sometimes established new institutions were established instead. One of thes areas where change took place was the Ottoman health organization. In the classical period, the institution of Chief Physician was responsible for healthcare affirs in the Ottoman Empire. Chief Physicians were responsible for both the palace and public health of the state. The health services undertaken by this institution during the reforms of the Sultan II. Mahmud period (1808-1839) and subsequently during the Tanzimat period (1839- 1876) were created around two main structures. Thus, two separate areas of expertise were established for public health and epidemic diseases. In this context, new institutions have been established in accordance with modern methods in Europe in order to combat epidemic diseases. One of these higher institutions is the Genral Assembly of Health (1838-1920), while the other one is the medical councils operating for public health services (1840-1913) and the General Directorate of Health (1913- 1920), which was established subsequently. This study is shaped around two main topics. One of these is the centralprovincial organizations of modern administrative institutions established for epidemic diseases in the Ottoman Empire, and the orher is the institutions etablished for public health. Firstly, the organization of the Council Health Affairs, which was established to combat epidemic diseases, was discussed. Another main subject of the study is the structures in the field of public health. In this context, the Ministry of Medicine, which was established order to take public health services of the Ottoman Empire to the provinces, and the medical councils and General Directorate of Health established under the umbrella of the Civil Service, were discussed in detail. The state aimed to expand public health services according to modern medicine. Thus, the central and provincial organizational structures of these institutions mentioned in the study were evaluated in detail.