Tedarik zinciri yönetiminde blok zincir uygulamasının incelenmesi
Examining blockchain application in supply chain managemen
- Tez No: 874958
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Küreselleşme ile şirketlerin dış ticaret eğilimleri artmıştır. Üretim firmalarının bu rekabet ortamına uyum sağlayabilmek için, üretim aşamasından son kullanıcıya kadar geçen bütün sistemin kontrolünü sağlayabilmeleri hedeflenmektedirler. Hammadde tedarikinden son tüketiciye ulaşana kadar planlanan bütün organizasyon sistemi tedarik zinciri yönetimi olarak tanımlanabilir. Başarılı bir tedarik zinciri ağ tasarımı ve kontrolü ile, küresel pazarda şirketler varlıklarını sürdürebilmektedirler. Tedarik zinciri içerisinde birçok kanal vardır. Ürün tasarımı, hammadde tedariki, satın alımlar, dağıtım, müşteri geri bildirimleri ve değişen taleplerin takibi gibi birbiriyle bağlantılı faktörler, tedarik zinciri kanallarını içermektedir. Bütün sistem, özellikle şirketlerin üretim kapasitesinin artmasıyla karmaşık hale gelebilmektedir ve kontrolden çıkabilmektedir. Bunu önleyebilmek için blok zincir teknolojisinin tedarik zincirine entegre edilmesi önerilmektedir. Blok zincir ile, kanallar arası etkileşim sağlanabilmekte ve tedarik zinciri sürekli olarak izlenebilmektedir. Bu çalışmada, blok zincir teknolojisini kullanarak tedarik zinciri yönetimini dijitalleştirebilmiş veya bunun için çalışmalara başlamış şirketler incelenmiştir. Araştırılan firma örnekleri, blok zincir ile izlenebilirlik ve şeffaflık, müşteri memnuniyeti, dağıtım ve maliyet açısından incelenmiş olup, bu teknolojinin tedarik zinciri yönetimi ile entegre edilmesiyle firmaya sağladığı faydalar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization, companies' foreign trade tendencies have increased. To adapt to this competitive environment, manufacturing companies aim to be able to control the entire system from the production stage to the end user. The entire organization system planned from raw material supply to the end consumer can be defined as supply chain management. With a successful supply chain network design and control, companies can survive in the global market. There are many channels within the supply chain. Supply chain channels include interconnected factors such as product design, raw material procurement, purchasing, distribution, customer feedback and tracking changing demands. The whole system can become complex and out of control, especially as companies' production capacity increases. To prevent this, it is proposed to integrate blockchain technology into the supply chain. With blockchain, interaction between channels can be ensured and the supply chain can be monitored continuously. In this study, companies that have digitized their supply chain management by using blockchain technology or have started to work on it are examined. The examples of the researched companies were examined in terms of traceability and transparency, customer satisfaction, distribution, and cost with blockchain, and the benefits provided to the company by integrating this technology with supply chain management were observed.