Akıllı sözleşmeler ve tüketici hukuku
Smart contracts and consumer law
  1. Tez No: 874963
  2. Yazar: MÜNİR KETİZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dijitalleşmenin ve blokzincir teknolojisinin hızla gelişmesi, akıllı sözleşmelerin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Akıllı sözleşmeler, geleneksel sözleşmelerden farklı olarak, kendini otomatik olarak icra edebilen ve blokzincir üzerinde çalışan dijital anlaşmalardır. Bu teknolojik yenilikler, hukuk alanında da yeni düzenlemeler ve yaklaşımlar gerektirmektedir. Bu tez, akıllı sözleşmelerin tüketici hukuku üzerindeki etkilerini incelemektedir. Tezde öncelikle akıllı sözleşmelerin teknik yapısı ve işleyişi ele alınmıştır. Blokzincir teknolojisinin temel prensipleri ve akıllı sözleşmelerin nasıl çalıştığı detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Ardından, akıllı sözleşmelerin, tüketicilerin haklarını koruma mekanizmalarını nasıl etkilediği ve bu yeni teknolojinin tüketici hukuku açısından potansiyel zorlukları tartışılmıştır. Son bölümde, akıllı sözleşmelerin tüketici hukuku ile uyumlu hale getirilmesi için öneriler sunulmuştur. Mevcut yasal çerçevenin nasıl güncellenebileceği ve tüketicilerin haklarının korunması için hangi önlemlerin alınması gerektiği üzerine öneriler geliştirilmiştir. Bu öneriler, yasal düzenlemelerin teknolojiye ayak uydurması ve tüketici haklarının dijital çağda da korunması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of digitalization and blockchain technology has facilitated the widespread adoption of smart contracts. Unlike traditional contracts, smart contracts are digital agreements that can automatically execute themselves and operate on a blockchain. These technological innovations require new regulations and approaches in the field of law. This thesis examines the impact of smart contracts on consumer law. First, the technical structure and operation of smart contracts are addressed. The fundamental principles of blockchain technology and the detailed workings of smart contracts are explained. Subsequently, the thesis discusses how smart contracts affect mechanisms for protecting consumer rights and the potential challenges this new technology poses for consumer law. In the final section, recommendations are provided for aligning smart contracts with consumer law. Proposals are developed on how the existing legal framework can be updated and what measures should be taken to protect consumer rights. These recommendations are crucial for ensuring that legal regulations keep pace with technology and that consumer rights are protected in the digital age.