Elektronik sözleşmeler ve tüketicinin korunması
Electronic contracts and consumer protection
  1. Tez No: 936513
  2. Yazar: MELİKE ATAŞ KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE BAŞ SÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezin ana amacı, teknolojinin ilerlemesiyle hayatımıza giren elektronik sözleşmelerin tüketici hukuku açısından incelenmesidir. Bu tezin ilk kısmında elektronik sözleşmelerin tanımı, tarafları, hukuki niteliği ile elektronik sözleşmelerin kuruluş yöntemleri incelenmektedir. Ayrıca elektronik sözleşmeler benzer sözleşmelerle karşılaştırılmış, akıllı sözleşmeler ve mesafeli sözleşmeler ile benzerlikleri ve farklılıkları incelenmiştir. Tezin ikinci kısmında ise, tüketicinin korunmasına ilişkin özel düzenlemeler çalışmanın ana odak noktası olmuştur. Tüketicilere özel olarak tanınan bilgilendirme yükümlülüğü ve cayma hakkı detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bilgilendirme yükümlülüğü uyarınca tüketiciye iletilmesi zorunlu olan bilgilerin kapsamı, zamanı ve şekli açıklanmıştır. Cayma hakkına ilişkin olarak ise bu hakkın kullanım süresi, kullanımı ve sınırları değerlendirilmiş, cayma hakkının kullanılmasının hem tüketici hem de satıcı/sağlayıcı açısından sonuçları ortaya konulmuştur. Bu tez, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği temel alınarak hazırlanmıştır. Bununla birlikte, elektronik ticaret ve dijitalleşmenin hukuki etkilerine ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler detaylı bir şekilde karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Bu çalışma, elektronik sözleşmelerin genel bir incelemesinden ziyade, tüketici işlemi niteliği taşıyan elektronik sözleşmeler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu tercihin temel nedeni, elektronik ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte tüketicilerin bu tür sözleşmelerde zayıf taraf olarak korunmaya daha fazla ihtiyaç duymalarıdır. Bu çalışmada, elektronik sözleşmelerle ilgili hukuki düzenlemelerde tüketici ve satıcı arasında adil bir denge sağlanmasının gerekliliği vurgulanmış, bu alanda karşılaşılan hukuki eksikliklerin giderilmesine yönelik çözüm yolları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyse electronic contracts, which have entered our lives with the advancement of technology, in terms of consumer law. In the first part of this thesis, the definition of electronic contracts, the parties, the legal nature and the establishment methods of electronic contracts are examined. In addition, electronic contracts are compared with similar contracts, and their similarities and differences with smart contracts and distance contracts are analysed. The second part of the study focuses on specific consumer protection rules. The duty to inform and the right of withdrawal specifically recognised for consumers are examined in detail. The scope, timing and form of the information to be provided to the consumer under the duty to inform are explained. With regard to the right of withdrawal, the duration, use and limits of this right have been assessed and the consequences of exercising the right of withdrawal for both the consumer and the seller/provider have been revealed. This thesis is based on the Turkish Code of Obligations No. 6098, the Consumer Protection Law No. 6502 and the Distance Contracts Regulation. In addition, national and international regulations on the legal effects of e-commerce and digitalisation have been compared and evaluated in detail. This study focuses on electronic contracts that are consumer transactions rather than a general examination of electronic contracts. The main reason for this preference is that with the widespread use of electronic commerce, consumers need more protection as the weak party in such contracts. In this study, the necessity of ensuring a fair balance between the consumer and the seller in the legal regulations on electronic contracts is emphasised, and solutions are proposed to eliminate the legal deficiencies encountered in this field.