Tüketici hakem heyetlerinin işleyişi ve başvuruları değerlendirme usulü
The functioningof consumer arbitration commitees and the procedure for evaluating applications
- Tez No: 874965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, tüketici hakem heyetlerinde delillerin nasıl kullanıldığını değerlendirmek amaç olarak belirlenmiştir. Asıl amaç bu olmakla birlikte konunun daha iyi anlaşılması için tüketici hukukuna ve tüketici hakem heyetleri konusuna da değinilmiştir. Belirlenmiş olan bu amaç doğrultusunda, konu ile ilgili literatür içerisinde yer alan çalışmalar incelenmiştir. Gerçekleştirilmiş olan literatür taraması sonucunda konuyla ilgili bilgi ve başlıklara çalışma içerisinde yer verilmiştir. Tüketici hakem heyetlerinin işleyişi ve tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuruların değerlendirilmesinin incelendiği bu çalışma sonucunda, tüketici hakem heyetlerinde delillerin nasıl değerlendirildiği belirlenmiştir. Tüm bu incelemelerin tüketici hakem heyetlerinde nasıl işlendiği çalışmada detaylıca açıklanmıştır. Bu çalışma, tüketici hakem heyetlerinde başvuruların nasıl incelendiği, literatür içerisinde tüketici hakem heyetleri ile tüketici hakem heyetlerinde başvuruların nasıl değerlendirildiğine ilişkin çalışmaların kısıtlı olmasından kaynaklı literatüre katkıda bulunması ve gelecekte konuyla alakalı gerçekleştirilecek olan çalışmalara örnek teşkil etmesi bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the purpose was determined to evaluate how evidence is used in consumer arbitration committees. Although this is the main purpose, consumer law and consumer arbitration committees are also mentioned for a better understanding of the subject. In line with this determined purpose, previous studies included in the literature on the subject have been reviewed. As a result of the literature review conducted, information and titles related to the subject were included in the study. In this study, which examines the functioning of consumer arbitration committees and the evaluation of applications made to consumer arbitration committees, it has been determined how evidence is evaluated in consumer arbitration committees. How all these examinations are processed in consumer arbitration committees is explained in detail in the study. This study is important in terms of evaluating how applications are examined in consumer arbitration committees, contributing to the literature due to the limited number of studies on consumer arbitration committees and how applications are evaluated in consumer arbitration committees, and setting an example for studies to be carried out on the subject in the future.