Türk kamu yönetiminde tüketici hakem heyetleri belli başlı sorunlar ve çözüm önerileri
Consumer arbitration boards in Turkish public administration some problems and solution suggestions
- Tez No: 946826
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tüketicilerin taraf olduğu işlemlerin hızlı bir şekilde artışı yaşanan sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu nedenle 4077 sayılı TKHK ile belli bir parasal sınıra kadar tüketici ile tacirler arasındaki uyuşmazlıklarının çözümü için 1995 yılında o zamanki adı ile Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri kurulmuştur. AB uyum sürecinde biraz da aceleye getirilmiş heyetleri düzenleyin ilk kanun heyetlere yapılan yoğun başvuru sonucunda yetersiz kalmıştır. Bunun sonucunda heyetlerle ilgili yeni düzenlemeler getiren 6502 sayılı TKHK 2014 yılında yürürlüğe girmiş ve heyetlerin adı Tüketici Hakem Heyetleri olmuştur. Hakem heyetlerine belli bir parasal sınıra kadar başvurunun zorunlu olması, kararlarının İcra ve İflas Kanununun ilamlarının yerine getirilmesi hakkındaki hükümlere göre yerine getirilmesi kısaca mahkeme kararları gibi tarafları bağlaması, yapılan bir başvurunun altı ay içinde sonuca bağlanması, masrafsız ve müracaatın kolay olması gibi sebeplerle hakem heyetleri yaklaşık yıllık ortalama bir milyon başvuru yapılan önemli bir kurum haline gelmiştir. Tüketici hakem heyetleri her ne kadar kendine has özellikleri olsa da sonuçta bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Tüketici hakem heyetlerinin alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak bazı ülkelerdeki benzer kuruluşlarla mukayeseli bir karşılaştırması yapıldığında güçlü yönleri ve eksiklikleri bulunmaktadır. Tüketici hakem heyetleri Ticaret Bakanlığına bağlı idari teşkilatın bir parçası olarak görev yapmalarına rağmen, işlevsel olarak yargısal faaliyete bulunmaktadırlar. Genel olarak yargısal faaliyet yapan arabuluculuk, uzlaştırma kurumu gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri yargı teşkilatı içinde yer almaktadırlar. Hakem heyetleri idari teşkilat içinde yapılanmasına rağmen idari hiyerarşiye veya vesayet denetimine tabi olmamaları nedeniyle idare teşkilatı içinde yargısal faaliyet sürdürmenin olumsuzluğunu yaşamamaktadırlar. Tüketici hakem heyetlerini düzenleyen 6502 sayılı kanun ve tüketici hakem heyetleri yönetmeliği heyetlerin görev alanlarını belirlerken parasal sınır ile tüketici işlemleri ve tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlık olarak soyut bir şekilde belirlemiştir. Bu yönde hakem heyetinin görevli olup olmadığı net olmayan uygulamada sorunlara yol açan taleplerin çözümü yargısal içtihatlara bırakılmıştır. Tüketici hakem heyetlerinin yapısı ve işleyişi bu çalışmanın önemli bir alanını oluşturmaktadır. Üyelerin uzmanlık eksikliği, üyelerinin hukuki ve cezai sorumluluğunun bulunmaması, sürecin tamamen dosya üzerinden ilerlemesi, heyet kararlarına itiraz için bir üst merciin bulunmaması heyetlerin etkinliğini etkileyen faktörler olarak öne çıkmaktadır. Tüketici hakem heyetlerinin tahkikat aşamasında tarafları ve tanıkları dinleme, yemin delili, keşifte bulunma, senet ve belge incelemesi yapma yetkisinin bulunup bulunmadığı mevzuat açısından araştırılmış, bu husustaki görüşler ortaya konulmuş yasa ve yönetmeliklerle bu yetkilerin heyetlere verilmediği tespit edilmiştir. Tezde bu yapısal ve işlevsel sorunların nedenleri incelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Özet olarak bu çalışma, kamu yönetiminde tüketici hakem heyetlerinin mevcut durumunu, karşılaşılan sorunları ve bu sorunların çözümüne yönelik önerileri bazı ülkelerdeki benzeri kuruluşlarla karşılaştırmalı olarak kapsamlı bir şekilde ele alarak heyetlerin iyileştrilmesine katkı sunmayı amaçlamaktadır. Tüketici hakem heyetlerinin hukuki ve idari yapısına yönelik analizler, uygulamadaki aksaklıkları gidermeye yönelik önerilerle desteklenmiştir. Tezin sonuç kısmında, tüketici hakem heyetlerinin daha etkin bir şekilde çalışabilmesi için gerekli olan reformlar ortaya konulmuş ve bu reformların uygulanabilirliği tartışılmıştır. Bu bağlamda, çalışma hem akademik alanda hem de uygulama alanında yol gösterici olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in transactions in which consumers are parties has brought about the problems experienced. For this reason, Consumer Problems Arbitration Boards, as they were called at the time, were established in 1995 with the TKHK No. 4077 to resolve disputes between consumers and traders up to a certain monetary limit. The first law, which was somewhat rushed in the EU harmonization process, was inadequate as a result of the intense application made to the committees. As a result, the TKHK No. 6502, which introduced new regulations regarding the boards, came into force in 2014 and the name of the boards became Consumer Arbitration Committess. Consumer Arbitration Committess have become an important institution with an average of approximately one million applications made annually due to the fact that it is mandatory to apply to arbitration boards up to a certain monetary limit, that their decisions are carried out in accordance with the provisions of the Execution and Bankruptcy Law on the execution of judgments, in short, that they are binding on the parties like court decisions, that an application is concluded within six months, and that it is inexpensive and easy to apply. Although consumer arbitration committees have their own unique features, they are ultimately an alternative dispute resolution method. Consumer arbitration committees have both strengths and shortcomings when compared with similar institutions in some countries as an alternative dispute resolution method. Although consumer arbitration committees serve as part of the administrative organization affiliated to the Ministry of Commerce, they functionally carry out judicial activities. Alternative dispute resolution methods such as mediation and conciliation institutions, which generally carry out judicial activities, are included in the judicial organization. Although consumer arbitration committess are structured within the administrative organization, they do not experience the negativity of carrying out judicial activities within the administrative organization because they are not subject to administrative hierarchy or tutelage control. Law No. 6502, which regulates consumer arbitration committees, and the regulation on consumer arbitration committees, while determining the areas of duty of the committees, have defined them in an abstract manner as monetary limits and disputes that may arise from consumer transactions and practices towards the consumer. In this regard, the resolution of requests that cause problems in practice, where it is not clear whether the consumer arbitraition committess has jurisdiction, is left to judicial precedents. The structure and functioning of consumer arbitration committees constitute an important area of this study. The lack of expertise of the members, the absence of legal and criminal liability of the members, the process proceeding entirely on file, and the absence of a higher authority to appeal the decisions of the consumer arbitration committee stand out as factors affecting the effectiveness of the committees. It has been investigated in terms of legislation whether consumer arbitration committees have the authority to hear the parties and witnesses, take oath evidence, conduct discovery, and examine promissory notes and documents during the investigation phase, opinions on this matter have been put forward, and it has been determined that these authorities are not granted to the committees by law and regulations. In this thesis, the reasons for these structural and functional problems were examined and solution suggestions were presented. In summary, this study comprehensively examines the current status of consumer arbitration committees in public administration, the problems encountered and suggestions for solving these problems in comparison with similar institutions in some countries. The analysis of the legal and administrative structure of the consumer arbitration committees is supported by recommendations to overcome the problems in practice. In the concluding part of the thesis, the necessary reforms for a more effective functioning of consumer arbitration committees are put forward and the feasibility of these reforms is discussed. In this context, the study aims to provide guidance both in the academic field and in practice.