Skafoid kırıkları ve kaynamamalarının tedavisinde kullanılan implantların karşılaştırılması: Finite element analizi
Comparison of implants used in the treatment of scaphid fractures and non-unions: Finite element analysis
  1. Tez No: 875005
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL DADİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Skafoid kırığı en sık görülen karpal kemik kırığıdır. İzole veye eşlik eden ek yaralanmalar izlenebilir. Skafoid kırıklarında kaynamama gözlenebilir. Tedavideki amaç; kaynamayı sağlayarak hastanın kırık öncesi hayatına dönmesini mümkün olan en kısa sürede sağlamaktır. Konservatif tedaviden çeşitli cerrahi tedavilere uzanan geniş bir tedavi spektrumu vardır.Kaynamama izlenen olgularda kaynamaya yönelik ek tedaviler gereklidir. Hastanın genel durumu, sigara kullanımı,kırığın tipi gibi faktörler kaynamama üzerine etkilidir.Bu çalışmanın amacı,skafoid kırıkları ve kaynamamalarının cerrahi tedavisinde 1 adet vidayla birlikte 1 adet K-teli kullanımının stabiliteye katkı sağladığının klinik skorlamalarla ve Finite Element Analizi ile gösterilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Ocak 2020-Kasım 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde opere edilen 23 hasta dahil edilmiştir. Retrospektif bir çalışmadır. Hastalar iki gruba ayrılmıştır. Birinci grup; tedavide 1 adet akutrak vida uygulanan hastalardan oluşmuştur. Diğer grup ise tedavide 1 adet vida + 1 adet K-teli uygulanan hastalardan oluşmaktadır. Uygulanan K-teli ortalama 3.ayda çıkarılmıştır. Kaynamama olan hastalara fiksasyon ile birlikte otogreft uygulanmıştır. İki hasta grubunun postoperatif VAS, Mayo Wrist skorlamaları ve QuickDash anketleri karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS 20.0 (Chicago IL) tarafından yapılmıştır. Kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak, tanımlayıcı analizler sürekli değişkenler ortalama ± standart sapma (SD) ve medyan (min-maks değer) olarak gösterilmiştir. Gruplar arası kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Fisher ki-kare testi, Süreklilik Düzeltme Ki-Kare testi ve Pearson Chi-Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
İntroduction and Aim: Scaphoid fracture is the most common carpal bone fracture. İsolated or accompanying additional injuries may be observed. Nonunion may be observed in scaphoid fractures. Purpose of treatment; To ensure union and ensure that the patient can return to his or her pre-fracture life as quickly as possible. There is a wide spectrum of treatment ranging from conservative treatment to varius surgical treatments. İn cases with nonunion, additional treatments for nonunion are required. Factors such as the general condition of the patient,smoking and type of fracture affect nonunion. The aim of this study is to demonstrate with clinical scoring and Finite Element Analysis that the use of 1 K-wire along with 1 screw contributes to stability in the surgical treatment of scaphoid fractures and nonunions. Materials and Methods: Our study included 23 patients who were operated on at Ankara Bilkent City Hospital between January 2020- November 2023. İt is a retrospective study. Patients were divided into two groups. First group; the treatment consisted of patients who received 1 acutrac screw. The other group consists of patients who received 1 screw+1 K-wire in the treatment.The applied K-wire was removed on average in the 3rd month. Autograft was applied with fixation to patients with nonunion. Postoperative VAS,Mayo Wrist scores and QuickDash surveys of the two patient groups were compared. Statistical analysis was performed by SPSS 20.0 (Chicago IL). Categorical variables are shown as numbers and percentages, and descriptive analyzes and continuous variables are shown as mean ± standard deviation (SD) and median (min-max value). Fisher chi-square test, Continuity Correction Chi-Square test and Pearson Chi-Square test were used to compare categorical variables between groups.