Gelişmiş Afrika ülkelerin muhasebe sistemlerinin Türkiye ile karşılaştırılması ve ortak muhasebe organizasyonu önerisi
Comparison of accounting systems of developed African countries with Türkiye and proposal for common accounting organization
- Tez No: 875004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye Muhasebe Sistemleri ile Afrika Kıtası Gelişmiş Ülkelerine ait muhasebe sistemlerinin karşılaştırıldığı ve bu karşılaştırma sonucunda elde edilen verilere dayanarak ortak bir muhasebe önerisinin oluşturulması ile amaçlanan bir literatür çalışmasıdır. Bu çalışma, Afrika da bulunan ekonomik gelişmişlik düzeyi daha ön planda olan ülkeler arasındaki çeşitli etkileşimlere endeksli olarak, ekonominin kayda değer başkarakterleri olan kurumların karşılıklı ticari ve ekonomik işlerinde kullanışlı ve dinamikliğin edinilmesi adına akademik katkı sağlaması amacıyla bu ülkelere ait muhasebe organizasyonlarının incelenmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda elde edilen bilgilere dayanarak ortak bir muhasebe sistem önerisi elde edilmiştir. Bu çalışma doğrultusunda ilk başta çalışmanın önemini belirten odaklı etraflı bir literatür taraması yapılmıştır. Tarama yapılırken muhasebeyi ilgilendiren yerli ve yabancı kitaplara konu olmuş, makalelerde yer almış, tez çalışmalarında yer verilmiş, muhasebe standartlarını içeren, ilgili mevzuatlar ile gerekli veriler araştırılmış ve genellikle internet taraması yapılarak çalışılmıştır. Afrika Kıtasında incelenen Gelişmiş Ülkelerin Muhasebe Sistemleri incelenmiş ve karşılaştırma tekniği ile kendi aralarında farklılık ve benzer yönler açıklanmıştır. Araştırmada yapılan karşılaştırmalar neticesinde, ülkeler arasında muhasebe sistemlerinin eşlemesinin yanı sıra ülkelerin birlikte karşılıklı ticari faaliyetlerini ilgilendirmesi açısından işletmeler için bu araştırma çalışması ehemmiyetli olup, ulusal ekonomide kullanılması için bu çalışmamızın da etkin olacağı göz ardı edilemez.
Özet (Çeviri)
It is a literature study that compares Turkish Accounting Systems with the accounting Systems of Developed African Countries and aims to create a common accounting proposal based on the data obtained as a result of this comparison. In this study, based on the various interactions between the countries in Africa with a higher level of economic development, the accounting organizations of these countries were examined and compared in order to make an academic contribution to the acquisition of usefulness and dynamism in the mutual commercial and economic affairs of the institutions, which are the significant protagonists of the economy. Based on the information obtained as a result of this comparison, a common accounting system proposal was obtained. In line with this study, a focused and comprehensive literature review was first conducted, indicating the importance of the study. While scanning, it was the subject of local and foreign books related to accounting, it was included in articles, it was included in thesis studies, relevant legislation and necessary data containing accounting standards were researched and generally studied by scanning the internet. The accounting systems of the Developed Countries in the African Continent were examined and the differences and similarities between them were explained using the comparison technique. As a result of the comparisons made in the research, this research study is important for businesses in terms of matching the accounting systems between countries as well as the mutual commercial activities of the countries, and it cannot be ignored that this study will be effective for its use in the national economy.