Türkiye Selçukluları döneminde Ankara ve çevresindeki camilerin mihraplarının yazı ve süsleme bakımından incelenmesi
Investigation of mihrabs of mosques in Ankara and its surroundings in terms of writing and ornamentation during the Turkish Seljuk period
  1. Tez No: 875006
  2. Yazar: BETÜL HARMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NADİR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ankara'da Türkiye Selçuklu Dönemine ait cami mihrapları içerisinde ki Ahi Şerafettin Cami mihrabı hariç diğer alçı mihraplar, İran örneklerinden ayrılarak kendine özgü bir gelişim göstermişlerdir. Bu mihraplar ayrı ve kapsamlı bir şekilde ele alınabilecek özelliktedir. Selçuklu Dönemine ait Ankara'da ki cami mihraplarının inşa tarihlerini belirleyen ve bu mihraplar hakkında detaylı bilgi veren bir çalışma yoktur. Yapılan çalışmalarda mihrapların inşa tarihleri hakkında farklı görüşler vardır. Amacımız bu sorunu ortadan kaldırmak, eksikliği gidermek ve İslam sanatına katkı sağlamaktır. Bu sorun ve eksikliği giderirken delillendirme yöntemi ile saha çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada Türkiye Selçuklu dönemine ait Ankara ve çevresindeki toplam 10 adet cami mihrabı ele alınmıştır. Bu camilerden yalnızca 5 adeti günümüze kadar ulaşabilmiştir. Diğer 3 adeti yıkılmış, 2 adeti ise yıkılıp yerine başka dönemlerde cami yapılmıştır. Günümüze kadar ulaşamayan cami mihrapları detaylı bir şekilde incelenememiş olup yalnızca günümüze ulaşan bilgiler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Except for the Ahi Şerafettin Mosque mihrab, which is among the mosque mihrabs belonging to the Seljuk Period of Turkey in Ankara, the other plaster mihrabs are a unique development by separating them from Iranian examples they have shown. These mihrabs can be dealt with separately and comprehensively. Seljuk there is no study that determines the construction dates of the mosque mihrabs in Ankara and gives detailed information about these mihrabs. In the studies carried out, there are different opinions on the construction dates of the mihrabs. Our goal is to eliminate this problem, to eliminate the deficiency and to contribute to Islamic art. While eliminating this problem and deficiency, field work was carried out with the method of evidence. In this study, a total of 10 mosque mihrabs belonging to the Seljuk period of Turkey in Ankara and its surroundings were discussed. Only 5 of these mosques have survived to the present day. The other 3 were demolished, 2 of them were demolished and a mosque was built in other periods.