Effects of different test conditions on combustion chamber instability
Farklı test koşullarının yanma odası kararsızlığına etkileri
- Tez No: 875047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÖNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez kapsamında, yanma odası tasarımında yapılan değişikliklerin yanı sıra test koşullarındaki değişikliklerin, özellikle dinamik basınç verileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi hedeflenmektedir. Çalışmada imalatı gerçekleştirilen, farklı özelliklere sahip test parçalarının birbirilerine göre avantajlı yönlerinin olup olmadığının tespit edilmesi için elde edilen test verilerinin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu araştırmanın temel vurgularından biri, test verilerindeki dinamik basınç karakterizasyonunun belirlenmesidir. Tasarım varyasyonları ve test koşulları arasındaki etkileşimi analiz ederek, yanma odası stabilitesini etkileyen karmaşık dinamikleri aydınlatmak amaçlanmaktadır. Parça imalatı ve buna bağlı fiziksel testlerin gerçekleştirilmesi ile birlikte, yanma odasının tasarım değişikliklerine ve farklı çalışma koşullarına verdiği tepkinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlayarak araştırmanın sağlamlığını artırmaktadır. Test koşulları göz önünde bulundurularak yapılan karşılaştırmalar sonucunda, her bir test koşulunun kendi içinde diğerine göre avantajlı taraflarının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis delves the effects of changes in the combustion chamber design as well as changes in test conditions, especially on dynamic pressure data. It is aimed to evaluate the test data obtained in order to determine whether the test parts with different characteristics, which are manufactured in the study, have advantages over each other. A central emphases of this research is to determine the dynamic pressure characterization in the test data. By analyzing the interaction between design variations and test conditions, the aim is to elucidate the complex dynamics affecting combustor stability. Together with the fabrication of the part and the associated physical testing, it increases the robustness of the research by providing a comprehensive understanding of the response of the combustor to design variations and different operating conditions. A comparison of the test conditions shows that each test condition has its own advantages over the other.