Koherent elastik nötrino-çekirdek saçılmasında nötrino elektromagnetik özelliklerinin incelenmesi
Probing neutrino electromagnetic properties through coherent elastic neutrino-nucleus scattering
- Tez No: 875046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Koherent elastik nötrino-çekirdek saçılması (CEνNS), teorik olarak iyi öngörülen bir Standart Model (SM) zayıf yüksüz akım sürecidir ve düşük enerjilerde SM-ötesi fiziğe yeni bir pencere açmıştır. Bu çalışmada SM-ötesi fiziğin araştırılması için güçlü araçlar sağlayan CEνNS aracılığıyla nötrinoların elektromanyetik özelliklerini inceliyoruz. Bu özellikler arasında, astrofiziksel ortamda ve evrenin evriminde önemli etkilere sahip olabilecek nötrino manyetik momenti, nötrino miliyükü ve nötrino yük yarıçapı yer almaktadır. Nötrinoların elektromanyetik özelliklerinin sıfırdan farklı bir değerinin gözlemlenmesi ve bu gözlemlerin iyileştirilmesi, SM-ötesi fiziğin önemli bir imzası olabilir ve ayrıca nötrinoların Majorana veya Dirac doğasını belirleyebilir. Bu bağlamda, CEνNS sürecinin tesir kesitini ve nötrinoların elektromanyetik özelliklerinin bu sürece olan katkılarını hesaplıyoruz. KM doğrudan saptama deneyi olan güncel CDEX-10 deneyinden elde edilen veriler analiz edilerek ilgili parametreler için üst limit değerleri türetiyoruz. Son olarak nötrinoların elektromanyetik özelliklerine ilişkin literatürde yer alan mevcut diğer deneysel sınırları tartışıyoruz.
Özet (Çeviri)
Coherent elastic neutrino-nucleus scattering (CEνNS) is a theoretically well-predicted Standard Model (SM) process. and has opened a new window into physics beyond the SM at low energies. In this work, we examine the electromagnetic properties of the neutrino via CEνNS, which provides powerful tools for investigating beyond-SM physics. These properties include neutrino magnetic moment, neutrino millicharge and neutrino charge radius, which can have significant effects on astrophysical environments and the evolution of the universe. The observation of a nonzero value of neutrino electromagnetic properties and the improvement of these observations may be an important signature of beyond-SM physics and may also determine the Majorana or Dirac nature of neutrinos. In this context, we present analytical expressions of the CEνNS process and calculate contributions of the electromagnetic properties of neutrinos to this process. Analyzing data from the current CDEX-10 experiment, a KM direct detection experiment, we derive upper limit values on the electromagnetic properties of neutrinos. Finally, we discuss the current experimental limits on the electromagnetic properties of neutrinos.