İş verenlerin halkla ilişkiler mesleği algısı: İş ilanları üzerine bir inceleme
Employers' perception of public relations profession: Review on job advertisements
  1. Tez No: 875059
  2. Yazar: HALİME ÖZTÜRK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARGİS ÖZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'de iş verenlerin halkla ilişkiler mesleği algısı incelenmiş, halkla ilişkiler mesleğinin pazarlama mesleği ile aynı iş ve görev tanımlarına sahip olduğu algısının yerleşik olduğu ortaya konulmak istenmiştir. İnceleme konusu olarak iş ilanları tercih edilmiştir. Çalışma verileri Türkiye'de istihdam politikalarına yön veren yetkili kurum olan İŞKUR'a bağlı online hizmet veren Özel İstihdam Büroları tercih edilmiştir. Belli tarih aralığında yayımlanan, başlığında, ilan metninde halkla ilişkiler ifadesine yer veren ilanlar çalışma kapsamına alınmış ve içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. İnceleme sonunda halkla ilişkiler kavramın iletişim kavramı yerine kullanıldığı, satış –pazarlama işi ile aynı algılandığı hatta iş veren kesiminde genel olarak doğru bir halkla ilişkiler algısının yerleşik olmadığı, halkla ilişkiler sektöründe yaşanan değişimin kavramsal değişimi de beraberinde getirdiği ve giderek kurumsal iletişim kavramının yerleştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The perception of employers about the public relations profession in Turkey was examined, and it was aimed to demonstrate that the perception that the public relations profession has the same job and job descriptions as the marketing profession is established. Job postings were preferred as the subject of analysis. Study data: Private Employment Agencies providing online services affiliated with İŞKUR, the authorized institution that directs employment policies in Turkey, were preferred. Advertisements published within a certain date range and containing the expression“public relations”in their title and advertisement text were included in the scope of the study and examined by the content analysis method. At the end of the examination, it was concluded that the concept of public relations was used instead of the concept of communication, that it was perceived as the same as the sales and marketing business, and that a correct perception of public relations was not generally established among the employers, that the change in the public relations sector brought about a conceptual change and that the concept of corporate communication was gradually established.