Atılganlık ve empati becerilerinin halkla ilişkiler mesleği için önemi ve kazanımı üzerine bir araştırma
A research on the importance and acquisition of assertiveness and empathy skills for public relations profession
- Tez No: 422272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Araştırmanın amacı, halkla ilişkilerin etkin gerçekleşmesi adına, bir kişilerarası iletişim becerisi olarak kabul gören atılganlık ve empati becerilerinin halkla ilişkiler mesleğindeki öneminin ortaya konulmasıdır. Tezin eğitim alanındaki uygulama örneklemini, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım lisans bölümünde okuyan 268 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma alanı için örneklemini, İstanbul ili içerisinde çalışan,halkla ilişkiler ajansı ve farklı sektörlerden 237 halkla ilişkiler uygulayıcısı oluşturmuştur. Araştırmada Empatik Eğilim Ölçeği, Rathus Atılganlık Envanteri aynen kullanılmış, Halkla İlişkiler Rol Modelleri ölçeği uyarlanarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, t-testi, korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin ve uygulayıcıların atılganlık ve empati ölçeklerine göre ortalama puanlarının orta düzeyde olduğu, öğrencilerin daha atılgan, uygulayıcıların daha empatik olduğu görülmüştür. Öğrencilerin sınıf düzeyleri ile atılganlık ve empati eğilimleri arasında anlamlı fark bulunmadığı, halkla ilişkiler eğitimi sırasında aldıkları iletişim derslerinin atılganlık ve empati eğilimlerinde fark yaratmadığı, halkla ilişkiler eğitimi alan uygulayıcıların daha atılgan ve daha empatik oldukları görülmüştür. Atılganlık ve empati eğilimi ile halkla ilişkiler rolleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmış, en anlamlı ilişkinin uzman reçeteci ile olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the significance of assertiveness and empathy skills in public relations profession on behalf of effective realization of public relations. The sample of the thesis in the educational field consists of 268 students studying Public Relations and Publicity in İstanbul University and İstanbul Aydın University. The sample for the study field comprises of 237 public relations practitioners, working in PR Agencies or in various sectors, from İstanbul. Empathic Tendency Scale and Rathus Assertiveness Inventory are used exactly in the research, whereas Public Relations Role Model Scale, is adopted. In data analysis, one-way analysis of variance, t-test, correlation analysis are used. As the result, according to the assertiveness and empathy scales of students and practitioners, it is seen that average points are in the medium level, students are more assertive and practitioners are more emphatic. And also, no significant difference found between class levels of students and their assertiveness and empathy tendency; just like the communication lessons they take during their public relations education, do not make any. Furthermore, it is analyzed that the practitioners, having education in public relations are more assertive and emphatic. It is determined that there is a substantive relationship between the assertiveness, empathy tendency and public relation roles; moreover, the most significant relation is found to be bounded by expert prescriber.