Hemorajik beyin metastazlarında görüntüleme bulguları ve intratümöral hemoraji varlığı ile ödem kitle oranı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between imaging findings and the presence of intratumoral hemorrhage and edema mass ratio in hemorrhagic brain metastasis
  1. Tez No: 875069
  2. Yazar: BÜŞRA TÜRKKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNAL, DOÇ. DR. EZEL YALTIRIK BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı hastanemizde beyin metastazı tanısı alan hastaların beyin manyetik rezonans görüntülemelerinde (MRG) intratümöral hemoraji varlığıyla hastaların demografik verileri (cinsiyet, yaş), laboratuvar parametreleri (trombosit sayısı, INR), primer malignite tipi ve metastazlara ait görüntüleme özellikleri (boyut, yerleşim yeri, sayı, eşlik eden vazojenik ödem) arasındaki ilişkinin araştırılması ve tartışılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde 01.08.2017 ile 15.06.2023 tarihleri arasında kontrastlı beyin MRG ile beyin metastazı tanısı almış, görüntülerine Picture Archiving and Communication System (PACS) sisteminden ulaşılabilen 225 hastanın dahil edildiği retrospektif bir çalışmadır. Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların beyin MRG'leri metastazlarda intratümoral hemorajik komponent varlığı açısından değerlendirimiştir. Bu değerlendirmeye göre hastalar hemorajik ve non-hemorajik beyin metastazı tanılılar olmak üzere iki gruba ayrılmış ve bu iki hasta grubunda hasta yaşı, cinsiyeti, trombosit sayısı, International Normalized Ratio (INR) değeri, metastaz sayısı, metastaz lokalizasyonu, lezyon boyutları, peritümöral vazojenik ödem varlığı, primer malignite tipi, subtipleri ve moleküler alt tipleri karşılaştırılmıştır. Peritümöral vazojenik ödemi bulunan hastalarda vazojenik ödemin en geniş boyutunun kitlenin en geniş boyutuna oranı (vazojenik ödem kitle oranı) hesaplanarak bu oranın ve sorgulanan diğer özelliklerin hemoraji varlığı ile ilişkisi araştırılmıştır. Bulgular: Araştırmamıza kanser tanısı ile takipte olan ve beyin metastazı gelişen 225 hasta dahil edilmiş olup 90 (%40) hastada hemorajik metastaz saptandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate and discuss the relationship between the intratumoral hemorrhage in the brain magnetic resonance imaging (MRI) and demographic datas (gender, age), laboratory parameters (INR, platelet count), primary malignancy type and other radiological imaging features (size, location, number, peritumoral vasogenic edema) by examining patients diagnosed with brain metastasis in our hospital. . Materials and Methods: Our study is a retrospective study. In the first phase of the study, 225 patients who were diagnosed with brain metastasis by contrast-enhanced brain MRI between 01.08.2017 and 15.06.2023 at the University of Health Sciences Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Oncology Research and Trainin Hospital, whose images can be accessed through the Picture Archiving and Communication System (PACS) system. Then, the presence of intratumoral hemorrhagic component in the metastases was determined in the brain MRIs of all patients, and the patients were divided into two groups. And these two patient groups were compared in terms of patient age, gender, platelet count, INR value, number of metastases, metastasis localization, lesion sizes, presence of peritumoral vasogenic edema, primary malignancy type, subtypes and molecular subtypes. In addition, in patients with vasogenic edema on MRI, the ratio of the largest dimension of the vasogenic edema to the largest size of the mass (vasogenic edema-mass ratio) was calculated and the relationship between this ratio and other questioned features and the presence of hemorrhage was investigated. Results: Our study included 225 patients diagnosed with primary cancer who developed brain metastases during follow-up, and hemorrhagic metastases were detected in 90 (40%) of these patients.