Üniversite öğrencilerinde slackline eğitiminin postural kontrol, core stabilizasyon, fiziksel performans ve yürütücü işlevler üzerine etkisi
The effect on postural control, core stabilisation, physical performance and executive functions of slackline training in university students
  1. Tez No: 875071
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı 6 haftalık slackline eğitiminin üniversite öğrencilerinde postural kontrol, core stabilizasyon, fiziksel performans ve yürütücü işlevler üzerine etkisini araştırmaktır. 18-27 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerinden oluşan 40 birey (20 kadın, 20 erkek) slackliner (n=20) ve kontrol (n=20) olmak üzere randomize iki gruba ayrıldı. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi- Kısa Form skoru kaydedildi. Bireyler slackline eğitimi öncesinde ve 6 haftalık slackline eğitimi sonrasında Y Denge Testi, Gövde Fleksiyon Testi, Gövde Ekstansiyon Testi, Yan Köprü Testi, Yüzüstü Köprü Testi, Plank Testi, 20 Metre Sürat Testi, Dikey Sıçrama Testi, Sayı Menzili Testi, Stroop Testi, İz Sürme Testi ile değerlendirildi. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 21.40±2.89 yıl idi. Çalışmanın sonuçlarına göre Y Denge Testi eğitim sonrası gruplar arasında ve slackliner grubu ilk ve son ölçüm sonuçları arasında anlamlı fark vardı (p0.05). Slackline eğitiminin postural kontrol, core stabilizasyon, fiziksel performans ve yürütücü işlevler üzerinde etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of 6-week slackline training on postural control, core stabilization, physical performance, and executive functions in university students. Forty individuals (20 females, 20 males) between the ages of 18-27 were randomly divided into two groups slackliner (n=20) and control (n=20). Sociodemographic characteristics and International Physical Activity Questionnaire - Short Form scores were recorded. The assessment was performed before and after the slackline training. Individuals were evaluated with the Y Balance Test, Trunk Flexion Test, Trunk Extension Test, Side Bridge Test, Prone Bridge Test, Plank Test, 20 Metre Sprint Test, Vertical Jump Test, Number Range Test, Stroop Test, Trail Making Test before and after 6 weeks of slackline training. The mean age of the individuals participating in the study was 21.40±2.89 years. According to the results of the study, there was a significant difference in Y Balance Test between the groups after the training and between the first and last measurement results of the slackliner group (p0.05). Slackline training was effective in postural control, core stabilization, physical performance and executive functions.