Myristica fragrans (muskat) ekstresinin sıçanlarda antiepileptik ve antidepresan benzeri etkilerinin araştırılması
Investigation of the antiepileptic and antidepressant-like effects of Myristica fragrans (muscat) extract in rats
- Tez No: 875099
- Danışmanlar: Prof. Dr. SALİM YALÇIN İNAN, DOÇ. DR. SÜLEYMAN DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Muskat veya küçük hindistan cevizinin genel adı olan Myristica fragrans, Myristicace ailesine ait, yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Myristica fragrans ana vatanı olan Endonezya'da hem geleneksel tıpta hem de yemeklerde baharat olarak yaygın bir şekilde kullanılır. Myristica fragrans tohumları kokulu bir aromaya sahiptir ve kahverengi renkte olabilir (El-Alfy 2016; Zaigham ve Ikram 2018; Gupta ve ark. 2020; Nair 2021). Myristica fragrans dispepsi, kolik ve şişkinlik gibi bazı gastrointestinal sistem problemlerinde, çeşitli cilt enfeksiyonları ve romatizmal hastalıklarda, psikolojik bozukluklar ve santral sinir sistemini ilgilendiren bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır (Warsito 2021). Myristica fragrans çekirdeğinin ana bileşeni uçucu yağlardır. İçeriğinde ayrıca karbonhidrat ve proteinler de bulunmaktadır. Canlılar için önemli mineraller olan kalsiyum, çinko, magnezyum, demir ve bakır yanında lifler, su, nişasta, sodyum ve potasyum gibi elektrolitler, ayrıca C, E ve A gibi bazı vitaminleri de içerir (Gupta ve ark. 2020). Birçok çalışma, Myristica fragrans esansiyel yağının bileşenlerini analiz etmeye ve tespit etmeye odaklanmaktadır. Ana ve biyoaktif bileşikler, fenilpropanlar (safrol, elemisin ve miristisin), 4-terpinol, izoeugenol, eugenol (öjenol), limonen, sabinen gibi terpenlerdir (Muchtaridi ve ark. 2010; Naeem ve ark. 2016; Al-Qahtani ve ark. 2022). Myristica fragrans ekstraktının antiepileptik ve antidepresan aktiviteye sahip olduğuna inanılmaktadır. Epileptik nöbetler, inhibitör ve eksitatör nöronlar arasındaki dengesizlik nedeniyle beyindeki anormal elektriksel aktiviteye bağlı ataklardır. MF ekstraktının epileptik konvülsiyonları önlediği gösterilmiştir (Wahab ve ark. 2009). Depresyon, günlük aktivitelere ilgi kaybı, enerji azalması, duygudurum dalgalanması, ölüm ve intihar oranında artış ile ilişkili ruhsal bir bozukluktur. Depresyon tedavisi, santral sinir sisteminde (SSS) monoamin (dopamin, serotonin ve norepinefrin) konsantrasyonlarının ve nörotransmisyonunun artmasına bağlıdır. Myristica fragrans içindeki bileşenlerden, miristisinin antidepresan benzeri aktiviteden sorumlu olduğu düşünülmektedir (Ehrenpreis ve ark. 2014). Myristica fragrans'ın antiepileptik ve antidepresan etki mekanızmaları hakkında yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmamızda Myristica fragrans ekstraktının SSS üzerindeki etkilerinin farmakolojik mekanizmalarını ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. KAYNAKLAR 1.Al-Qahtani W. H., Dinakarkumar Y., Arokiyaraj S., Saravanakumar V., Rajabathar J. R., Arjun K., Gayathri P. K. ve Nelson Appaturi J. (2022). Phyto-chemical and biological activity of Myristica fragrans, an ayurvedic medicinal plant in Southern India and its ingredient analysis. Saudi Journal of Biological Sciences. 2022.02.043. 2.Ehrenpreis J. E., Des Lauriers C., Lank P., Armstrong P. K. ve Leikin J. B. (2014). Nutmeg Poisonings: A retrospective review of 10 years experience from the illinois poison center, 2001–2011. Journal of Medical Toxicology, 10(2), 148–151. 3.El-Alfy A. T. (2016). Chemical diversity and pharmacological significance of the secondary metabolites of nutmeg (Myristica fragrans Houtt.). Phytochemistry Reviews, 15(6), 1035–1056. 4.Gupta R., Azhar M. ve Kalam M. A. (2020). An overview of Myristica fragrans (Nutmeg) its benefits and adverse effects to humans. 2(4), 7. 5.Muchtaridi, Subarnas A., Apriyantono A. ve Mustarichie R. (2010). Identification of compounds in the essential oil of nutmeg seeds (myristica fragrans houtt.) that inhibit locomotor activity in mice. International Journal of Molecular Sciences, 11(11), 4771–4781. 6.Naeem N., Rehman R., Mushtaq A. ve Ghania J. B. (2016). Nutmeg: A review on uses and biological properties. 4. 7.Nair K. P. (2021). mace and nutmeg. in minor spices and condiments: global economic potential (pp. 143–155). Springer International Publishing. 8.Wahab A., Haq R. U., Ahmed A., Khan R. A. ve Raza M. (2009). Anticonvulsant activities of nutmeg oil of Myristica fragrans. Phytotherapy Research, 23(2), 153–158. 9.Warsito M. F. (2021). A review on chemical composition, bioactivity, and toxicity of myristica fragrans houtt. essential oil. Indonesian Journal of Pharmacy, 304–313. 10.Zaigham M. ve Ikram M. Phyto-pharmacological potential of Jaiphal (Myristica fragrans Houtt): A spice of medicinal importance and its utilization in Unani Medicine. 12.
Özet (Çeviri)
Myristica fragrans, the general name of nutmeg or nutmeg, is an evergreen tree belonging to the Myristicace family. Myristica fragrans is widely used in its homeland, Indonesia, both in traditional medicine and as a spice in cooking. Myristica fragrans seeds have a fragrant aroma and may be brown in color (El-Alfy 2016; Zaigham and Ikram 2018; Gupta et al. 2020; Nair 2021). Myristica fragrans is used in the treatment of some gastrointestinal system problems such as dyspepsia, colic and bloating, various skin infections and rheumatic diseases, psychological disorders and some diseases related to the central nervous system (Warsito 2021). The main component of Myristica fragrans seed is essential oils. It also contains carbohydrates and proteins. In addition to calcium, zinc, magnesium, iron and copper, which are important minerals for living things, it also contains fibers, electrolytes such as water, starch, sodium and potassium, as well as some vitamins such as C, E and A (Gupta et al. 2020). Many studies focus on analyzing and identifying the components of Myristica fragrans essential oil. The main and bioactive compounds are terpenes such as phenylpropanes (safrol, elemycin and myristicin), 4-terpinol, isoeugenol, eugenol (eugenol), limonene, sabinene (Muchtaridi et al. 2010; Naeem et al. 2016; Al-Qahtani et al. 2022). ). Myristica fragrans extract is believed to have antiepileptic and antidepressant activity. Epileptic seizures are attacks due to abnormal electrical activity in the brain due to an imbalance between inhibitory and excitatory neurons. MF extract has been shown to prevent epileptic convulsions (Wahab et al. 2009). Depression is a mental disorder associated with loss of interest in daily activities, decreased energy, mood swings, and increased mortality and suicide rates. Treatment of depression depends on increased concentrations of monoamines (dopamine, serotonin and norepinephrine) and neurotransmission in the central nervous system (CNS). Among the components in Myristica fragrans, myristicin is thought to be responsible for its antidepressant-like activity (Ehrenpreis et al. 2014). There is not enough information about the antiepileptic and antidepressant effect mechanisms of Myristica fragrans. In this master thesis, we aim to reveal the pharmacological mechanisms of the effects of Myristica fragrans extract on the CNS.