Elektronik fetal monitörizasyon ı̇zleminde simülasyonla öğretim yönteminin öğrencilerin bilgi, memnuniyet ve öz yeterliliğine etkisi
The effect of simulation teaching method on students' knowledge, satisfaction, and self-efficacy in electronic fetal monitoring follow up
  1. Tez No: 875098
  2. Yazar: İFFET GÜLER KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Amaç: Araştırma ebelik öğrencilerinin elektronik fetal monitörizasyon (EFM) bulgularının izlemi, yorumlanması ve yönetiminde senaryo temelli yüksek gerçeklikli simülasyon ile öğretim yönteminin etkinliğinin değerlendirilmek amacı ile randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın Nisan-Temmuz 2023 tarihleri arasında bir vakıf üniversitesinin ebelik bölümü 2. sınıf öğrencileri ile randomize kontrol olarak gerçekleştirildi. Girşim grubuna standardize hasta simülasyon yöntemi ile eğitim verilirken kontrol grubunda standart müfredat izlendi. Araştırma verileri;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Yapılandırılmış EFM Bilgi Değerlendirme Formu”, ve“EFM İzlem Öz yeterlik Ölçeği”ile toplandı. Farklı zamanlarda iki senaryo uygulaması yapıldı ve her simülasyondan sonra“Öğrenmede Öğrenci Memnuniyeti ve Özgüven Ölçeği”ni doldurmaları istendi. Son senaryodan bir hafta sonra her iki gruba bilgi ve öz yeterlik birinci izlem testi, 5 hafta sonra ikinci izlem testi uygulandı. Bulgular: Girişim ve kontrol grubu öğrencilerin tanıtıcı özellikleri benzerdi (p>0,05). Gruplar arası karşılaştırmada girişim grubu EFM İzlem Öz-yeterlik Ölçeği ve EFM Bilgi Değerlendirme Formu birinci ve ikinci izlem test puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı derece de yüksek olduğu saptandı. Girişim grubuna uygulanan Öğrenci Memnuniyeti ve Öğrenmede Kendine Güven Ölçeği toplam puanı ortalamalarının ise birinci, ikinci uygulamalarda sırasıyla 57,35±3,69, 58, 00±2,54 olduğu saptandı. Sonuç: EFM İzlem ve yönetiminde standardize hasta ile yapılan senaryo temelli yüksek gerçeklikli simülasyonla öğretim yönteminin, öğrencilerin EFM izlem ve yönetimde bilgi düzeylerini ve öz-yeterliklerini arttırdığı, girişim grubunda öğrenci memnuniyetinin ve öğrenmede kendine güvenin yüksek düzeyde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was carried out as a randomised controlled experimental study to evaluate the effectiveness of scenario-based high reality simulation teaching method in the monitoring, interpretation and management of electronic fetal monitoring (EFM) findings of midwifery students. Materials and Method: The study was conducted between April-July 2023 as a randomised controlled trial with 2nd year midwifery students of a foundation university. While the intervention group was trained with standardised patient simulation method, the control group followed the standard curriculum. The research data were collected with“Introductory Information Form”,“Structured EFM Knowledge Assessment Form”, and“EFM Monitoring Self-Efficacy Scale”. Two scenarios were applied at different times and after each simulation, students were asked to fill in the“Student Satisfaction and Self-Confidence in Learning Scale”. One week after the last scenario, the first follow-up test of knowledge and self-efficacy was applied to both groups and the second follow-up test was applied 5 weeks later. Results: Descriptive characteristics of the intervention and control group students were similar (p>0.05). In the intergroup comparison, it was found that the mean scores of the intervention group EFM Follow-up Self-Efficacy Scale and EFM Knowledge Assessment Form first and second follow-up test were significantly higher than the control group. The mean total scores of the Student Satisfaction and Confidence in Learning Scale applied to the intervention group were 57.35±3.69 and 58.00±2.54 in the first and second applications, respectively. Conclusion: It was determined that the scenario-based high reality simulation teaching method with standardised patients in EFM monitoring and management increased students' knowledge and self-efficacy in EFM monitoring and management, and student satisfaction and confidence in learning were at high levels in the intervention group.