Dikkat eksikliği yaşayan kişilerin bağlanma stillerinin özdenetim becerileri üzerine etkisinin incelenmesi
The Impact of Attachment Styles on Self-Control Skills in Individuals with Attention Deficit
  1. Tez No: 875120
  2. Yazar: ŞEYLA İBRAHİMOĞLU DELEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇER ESKİKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, dikkat eksikliği yaşayan bireylerin özdenetim becerilerinin bağlanma stilleri ile ilişkisini incelemektedir. Katılımcılar, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Ölçeği ile değerlendirilerek puanı yüksek kişilerden seçilmiştir. Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ve Öz-Denetim Ölçeği ile değerlendirilmiş ve galvanik deri iletkenliği (GSR) ölçümleri yapılmıştır. Bulgular, dikkat eksikliği ile kaygılı ve kaçıngan bağlanma stilleri arasında pozitif ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, dikkat eksikliği ile yenileyici ve onarıcı özdenetim arasında negatif ilişki, yaşantısal özdenetim ile ise orta derecede negatif ilişki bulunmuştur. Regresyon analizleri, DEHB'nin bağlanma stilleri üzerinde pozitif etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, dikkat eksikliği yaşayan bireylerin özdenetim becerilerinin bağlanma stilleri üzerindeki etkilerini anlamak ve tedaviye yönelik stratejiler geliştirmek için önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between self-control skills and attachment styles in individuals with attention deficit. Participants were selected based on high scores on the Adult Attention Deficit Hyperactivity Disorder Scale. They were evaluated using the Experiences in Close Relationships-II Inventory and the Self-Regulation Scale, with galvanic skin response (GSR) measurements also taken. Findings indicate a positive correlation between attention deficit and anxious and avoidant attachment styles. Additionally, a negative correlation was observed between attention deficit and adaptive and reparative self-regulation, while a moderately negative correlation was found with experiential self-regulation. Regression analyses reveal a positive effect of attention deficit and hyperactivity disorder on attachment styles. These findings are crucial for understanding the impact of self-regulation skills on attachment styles in individuals with attention deficit and for developing treatment strategies.