Vasiyetname yolu ile taşınmaz mal vasiyeti
Testamentum of immovable property by testament
- Tez No: 875119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH VARDAR HAMAMCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tez konumuz,“Vasiyetname Yolu ile Taşınmaz Mal Vasiyeti”dir. Çalışmamızda maddi anlamda ölüme bağlı bir tasarruf olan vasiyetin, yerine getirilmesi hususuna yer verilmektedir. Mirasın açılması ile vasiyet alacaklısı bir alacak hakkı kazanmakta ve böylece vasiyet alacaklısı ve vasiyet borçlusu arasında bir borç ilişkisi meydana gelmektedir. Bu borç ilişkisi ile birlikte vasiyet borçlusu yapma borcu altına girer. Vasiyet, şekli anlamda ölüme bağlı tasarruflardan hem vasiyetname hem miras sözleşmesi yoluyla yapılabilen maddi anlamda ölüme bağlı tasarruftur. Tez konumuz gereği sadece vasiyetname yolu ile yapılan taşınmaz mal vasiyeti incelenecektir. Çalışmamızda; ölüme bağlı tasarruf kavramına ve anlamlarına yer vererek, vasiyetname yolu ile yapılan taşınmaz mal vasiyeti borcunun doğumu, muaccel olması, geçerliliği, ifa edilmesi, ifa edilememesi ve sona ermesi konularına değinilmiştir. Tez konumuzun, uygulamaya yönelik bir konu olması sebebi ile örneklere yer verilmeye çalışılmış ve Yargıtay uygulamalarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis topic is“Testamentum of Immovable Property by Testament”. In our study, the execution of testamentum process, which is a type of testamentary disposition, will be examined. At the moment of the opening of the inheritance, the testamentary creditor gains a right of claim. Thus, a debt relationship arises between the testamentary creditor and the testamentary debtor. With this debt relationship, the testamentary debtor is under the obligation to make. A testamentum can be regulated by a testament or an agreement of inheritance. Due to the subject of our thesis, only the testamentum of immovable property made by testament will be examined. In our study; firstly by giving general information of testamentary disposition and its meanings, secondly the issiues birth of debt, due date of debt, validity of testamentum, execution, non- execution of testemantum and termination of the debt in the testamentum of immovable property are mentioned. Due to the fact that our thesis subject is a practical subject, examples have been tried to be included and the practices of the Court of Cassation have also been mentioned.