Muhasebe mesleği üzerinde teknolojik gelişmelerin etkileri: Diyarbakır ilindeki meslek mensuplarına yönelik bir araştırma
The effects of technological developments on the accounting profession: A research on professional members in Diyarbakır province
- Tez No: 875191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SEYİTOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, muhasebe mesleği üzerinde teknolojik gelişmelerin etkilerini incelemekte ve Diyarbakır ilindeki muhasebe meslek mensuplarına yönelik bir araştırmayı kapsamaktadır. Çalışmada kullanılan veriler, birincil kaynaklardan elde edilmiş olup, belirlenen örneklem üzerinden toplanan veriler anket yoluyla toplanmıştır. Anket verileri SPSS programı aracılığıyla Cronbach Alpha iç tutarlık testine tabi tutulmuş ve anketin güvenirlik katsayısı 0,890 olarak bulunmuştur. Bu yüksek güvenilirlik değeri, anketteki maddelerin tutarlılığını ve güvenilirliğini göstermektedir. Katılımcıların demografik özellikleri incelendiğinde, %49'unun kadın, %51'inin erkek olduğu, yaş aralığında ise en yoğun grubun %30 ile 26-35 yaş arası olduğu görülmüştür. Eğitim durumu açısından katılımcıların %24,8'i yüksek lisans, %21,5'i lisans mezunu iken, mesleki tecrübeleri 8-11 yıl arasında olanların %25,2 ile en yüksek orana sahip olduğu tespit edilmiştir. Çalışma ifadelerine verilen yanıtlar analiz edilmiştir ve teknolojinin muhasebe mesleğine olan etkileri değerlendirilmiştir. Katılımcıların büyük bir kısmı, teknolojinin evrak yükümlülüğünü azalttığını (%35,2), iş verimliliğini artırdığını (%26,8) ve iş yükünü azalttığını (%35,0) ifade etmiştir. Ayrıca, dijital teknolojilerin güvenlik ihlallerini tetiklediği görüşü de %33,2 oranında destek bulmuştur. Araştırma hipotezlerinin test edilmesi için T-testi ve ANOVA analizleri yapılmış, cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve mesleki tecrübe değişkenleri ile muhasebe mesleğinde teknolojik gelişmelerin etkisi arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. T-testi sonuçlarına göre, kadın katılımcıların erkeklere göre teknolojik gelişmelere daha fazla ilgi gösterdiği belirlenmiştir. Yaş değişkeni ile yapılan ANOVA analizinde, yaşlı katılımcıların genç katılımcılara göre teknolojik gelişmelerin etkisini daha yüksek düzeyde algıladığı tespit edilmiştir. Eğitim durumu değişkenine göre yapılan ANOVA analizinde ise, eğitim seviyesi yüksek olan katılımcıların teknolojik gelişmeleri daha olumlu değerlendirdiği belirlenmiştir. Mesleki tecrübe değişkeni ile yapılan analizlerde, uzun süreli tecrübeye sahip katılımcıların teknolojik gelişmelere daha olumlu baktığı tespit edilmiştir. Bu bulgular, muhasebe meslek mensuplarının teknolojik gelişmelerin mesleklerine olan etkilerini nasıl algıladığını ve bu algıların demografik özellikler ile nasıl değişiklik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, muhasebe mesleğinin teknoloji ile entegrasyonunun önemini vurgulamakta ve bu entegrasyonun iş verimliliği, iş yükü, güvenlik ve mesleki etik gibi çeşitli alanlarda önemli etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of technological developments on the accounting profession and includes a research on accounting professionals in Diyarbakır province. The data used in the study were obtained from primary sources and the data collected from the sample was collected through a questionnaire. The survey data were subjected to Cronbach Alpha internal consistency test through the SPSS program and the reliability coefficient of the questionnaire was found to be 0.890. This high reliability value indicates the consistency and reliability of the items in the questionnaire. When the demographic characteristics of the participants were analyzed, it was seen that 49% of the participants were female and 51% were male, and the most intense group in the age range was between 26-35 years old with 30%. In terms of educational status, 24.8% of the participants had a master's degree and 21.5% had a bachelor's degree, while those with 8-11 years of professional experience had the highest rate with 25.2%. The responses to the study statements were analyzed and the effects of technology on the accounting profession were evaluated. The majority of the respondents stated that technology reduces paperwork burden (35.2%), increases work efficiency (26.8%) and reduces workload (35.0%). There was also 33.2% support for the view that digital technologies trigger security breaches. T-test and ANOVA analyses were conducted to test the research hypotheses, and significant differences were found between gender, age, educational level and professional experience variables and the impact of technological developments in the accounting profession. According to the results of the T-test, it was determined that female participants showed more interest in technological developments than male participants. In the ANOVA analysis conducted with the age variable, it was determined that older participants perceived the impact of technological developments at a higher level than younger participants. In the ANOVA analysis conducted according to the education level variable, it was determined that the participants with higher education level evaluated technological developments more positively. In the analysis conducted with the professional experience variable, it was determined that the participants with long-term experience had a more positive view of technological developments. These findings reveal how accounting professionals perceive the effects of technological developments on their profession and how these perceptions vary with demographic characteristics. The study emphasizes the importance of the integration of the accounting profession with technology and shows that this integration has significant effects in various areas such as work efficiency, workload, security and professional ethics.