Lineer denklem sistemlerinin asimptotik seri çözümleri
Asymptotic series solutions of linear equations systems
  1. Tez No: 875202
  2. Yazar: ESMA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASKIZ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada; X^'=A(z)X sisteminin asimptotik seri çözümleri incelenmiştir. A(z) matrisinin üç farklı durumu dikkate alınmıştır. İlk olarak; A(z)=∑_(k=0)^∞▒A_k (z) z^(-k), z'nin negatif kuvvetlerini içeren katsayı matrisi, daha genel olarak; A(z)=∑_(k=0)^∞▒A_k (z) z^(-k+r), ve son olarak; A(z,μ)=∑_(k=0)^∞▒A_k (z) μ^(-k+1), hem bağımsız değişken hem de μ parametresini içeren formu göz önünde bulundurulmuştur. Elde edilen sonuçlar, bağımsız değişkenin artan değerleri için çözümlerle ilgili bilgi içerdiğinden elde edilen çözümlerin yakınsaklığı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, asymptotic series solutions fort he systems of the form; X^'=A(z)X are optained. Three different choices for A(z) are considered. The first one is; A(z)=∑_(k=0)^∞▒A_k (z) z^(-k), which includes powers of z. The second one is more general form; A(z)=∑_(k=0)^∞▒A_k (z) z^(-k+r), and finally the matrix A depends on both independent variable z and a parameter μ that is A(z,μ)=∑_(k=0)^∞▒A_k (z) μ^(-k+1), Since the resultant series yield information about the solution for large values of the independent variable, the convergence of the solutions are also analyzed.