Farklı kültürlerde çift uyumu ve vajinal doğum öz yeterliliği ilişkisi
The relationship between couple adjustment and vaginal birth self-efficacy in different cultures
  1. Tez No: 875203
  2. Yazar: SHAIRA RAHIMJANOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Gebelik süreci eş uyumunun kadının vajinal doğum yeterliliği dahil kadının kendini her konuda güçlü hissetmesinde önem kazandığı bir dönemdir. Başka bir ülkede göçmen olma ise yaşamının her alanında güvensizlikleri beraberinde getirme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın amacı farklı kültürlerde çift uyumu ve vajinal doğum öz yeterlilik ilişkisini incelemektir. Kesitsel nitelikteki çalışma İstanbul Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde, 05.02.2023-05.05.2024 tarihleri arasında, 155 Türk, 155 çoğu Suriyeli (n=82), Afgan (n=14), Özbek (n=13), Türkmenistan (n=11) olmak üzere farklı toplumlardan toplam 310 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle bireysel raporlandırmaya dayalı, literatür doğrultusunda hazırlanan görüşme formu ve yenilenmiş çift uyum ölçeği, vajinal doğum öz yeterlilik ölçeği ile alınmıştır. Araştırmaya katılan Türk gebelerin yaş ortalaması 28,5±5,48, yabancı uyruklu gebelerin ise 27,4±5,38 olduğu, türk grubu eşlerinin yaş ortalamsı 31,7±5,44 ve yabancı uyruklularda ise 32,7±6,51 olduğu, Türk katılımcıların %42,6'sının en çok lise mezunu olduğu aynı zamanda yabancı gruplarda da %36,8'inin en çok lise mezunu olduğu, eşlerinin de yine aynı şekilde iki grupta da en çık lise mezunu olduğu görülmüştür. Türk kadınların %56,82i ve yabancı uyruklu kadınların %43,2'si ilk gebelik sürecinde olduğu ve iki grubun da en çok sadece normal doğum yapmak istemekle beraber gebe okuluna gitmemiştir. Çift uyum puanı Türk uyruklu gebelerde 54,80±6,81, yabancı uyruklularda ise 54,50±4,96 olarak, Vajinal doğum öz yeterlilik puanında Türk uyruklu gebelerde 62,67±17,19, yabancı uyruklularda ise 60,70±13,85 olarak bulunmuştur. Buna göre toplam ölçek puanı ortalamaları ve vajinal öz yeterlilik ortalam değerleri Türk ve yabancı uyruklu gebeler arasında benzer dağılım aynı şekilde orta düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a period when marital compatibility becomes important to feel strong in every aspect, including her ability to give birth vaginally. Being an immigrant has the potential to bring insecurities in every aspect of life. The purpose of this study is to examine the relationship between couple adjustment and vaginal birth self-efficacy in different cultures. A cross-sectional study was conducted at Istanbul Zeynep Kamil Gynecology and Children's Hospital, between 05.02.2023 and 05.05.2024 with 310 pregnant women, 155 were Turkish, 155 were immigrants including mostly Syrians (n=82), Afghans (n=14), Uzbeks (n=13), Turkmen (n=11). Data were collected with a questionnaire, the Dyadic Adjustment Scale, and the vaginal birth self-efficacy scale with face-to-face interviews. Pregnant age is 28.6± 5.46, spouse age is 28.0±5.45, most are high school graduates, income equal to their expenses (53.9%), 33.9% live in the district, and 70.6% have a nuclear family, 38.9% of them are victims of violence, married with 22.74±4.83, for 50% first-time pregnancy, 81.6% want only normal birth and have not attended a pregnancy school (91.6%). Dyadic adjustment score was 54.65±5.95 at a moderate, and vaginal birth self-efficacy was 61.70±15.62 (0-90).