Metal organik kafes yapıları kullanılarak antikanserojen ilaçların in-vitro etkilerinin belirlenmesi
Determination of in-vitro effects of anticarsorgenic drugs using metal organic cage structures
- Tez No: 875205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT BARIŞ BARLAS, PROF. DR. ŞAHİKA SENA BAYAZİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Nanoteknoloji ve Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, Metal Organik Kafes (MOF) yapılarının antikanser ilaç taşıyıcı sistemler olarak kullanım potansiyeli detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, MOF yapılarının metotreksat (MTX) ilacı ile yüklenebilirliğini ve bu yapıların kontrollü ilaç salımı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu doğrultuda, Gadolinyum (III) klorür heksahidrat ve tereftalik asit kullanılarak MOF yapıları sentezlenmiş ve bu yapılar metotreksat ile yüklenmiştir. Çalışma kapsamında kullanılan MOF yapıları FTIR, TGA, DSC ve XRD analizleri ile kapsamlı bir şekilde karakterize edilmiştir. FTIR analizleri, MOF yapılarının ve MOF-MTX kristallerinin kimyasal bağ yapılarını ve fonksiyonel gruplarını detaylı bir şekilde karakterize etmiştir. TGA analizleri, bu yapıların termal stabilitesini ve bozunma sıcaklıklarını belirleyerek termal dayanıklılıklarını ortaya koymuştur. DSC analizleri, MOF'ların termal özelliklerini detaylandırırken, XRD analizleri kristal yapılarının doğruluğunu sağlamıştır. Elde edilen veriler, MOF yapılarının metotreksat ile etkin bir şekilde yüklenebildiğini ve kontrollü ilaç salımı sağladığını açıkça ortaya koymaktadır. Bu çalışmada ayrıca, metotreksat yüklü MOF kristallerinin radyoterapi sırasında insan akciğer alveolar epitel hücreleri (A549) ve bronşiyal epitel hücresi (BEAS-2B) üzerindeki antikanserojen etkileri hücre kültürü ve in vitro radyoterapi denemeleri kullanılarak değerlendirilmiştir. MTT canlılık testi ile nanoparçacıkların akciğer kanseri hücrelerine yönelik antiproliferatif etkileri belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, MOF yapılarının antikanser tedavilerde potansiyel bir ilaç taşıyıcı olarak kullanılabileceğini ve bu yapıların ilaç salım profillerinin optimize edilebileceğini göstermektedir. Bu tez çalışması, MOF yapılarının biyomedikal uygulamalarda kullanımını destekleyen önemli bilgiler sağlamaktadır ve gelecekteki antikanser teda vilerinde yenilikçi yaklaşımlar sunma potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the potential of using Metal Organic Framework (MOF) structures as anticancer drug carrier systems was investigated in detail. The main purpose of the study was to examine the loading of MOF structures with methotrexate (MTX) and the effects of these structures on controlled drug release. In this direction, MOF structures were synthesized using Gadolinium (III) chloride hexahydrate and terephthalic acid, and these structures were subsequently loaded with methotrexate. The MOF structures used in the study were comprehensively characterized by FTIR, TGA, DSC, and XRD analyses. FTIR analyses characterized the chemical bond structures and functional groups of MOF structures and MOF- MTX crystals in detail. TGA analyses determined the thermal stability and decomposition temperatures of these structures, revealing their thermal durability. DSC analyses detailed the thermal properties of MOFs, while XRD analyses confirmed the accuracy of the crystal structures. The obtained data clearly demonstrate that MOF structures can be effectively loaded with methotrexate and provide controlled drug release. In this study, the anticarcinogenic effects of methotrexate-loaded MOF crystals on human lung alveolar epithelial cells (A549) and bronchial epithelial cells (BEAS-2B) during radiotherapy were also evaluated using cell culture and in vitro radiotherapy experiments. The antiproliferative effects of nanoparticles on lung cancer cells were determined by the MTT viability test. The results of the study shows that MOF structures can be used as a potential drug carrier in anticancer treatments and that the drug release profiles of these structures can be optimized. This thesis provides important information supporting the use of MOF structures in biomedical applications and has the potential to offer innovative approaches in future anticancer treatments.