COVID-19'un kilit denetim konusu açıklamalarına etkileri: BİST-30'da bir araştırma
Impact of COVID-19 on disclosures of key audit matters: A research in BIST-30
- Tez No: 875204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÜÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İşletmeler faaliyetlerine ortaklarının, paydaşlarının ve toplumun çıkarlarını korumak ve artırmak amacıyla devam etmektedir. Bunu gerçekleştirirken de faaliyetlerin doğru bir şekilde yürütülüp yürütülmediği, belirlenen hedeflere yaklaşılıp yaklaşılmadığının kontrolü de denetim sayesinde olmaktadır. Bu nedenlerle de denetim faaliyetlerinden beklentiler de değişmiştir. Bu beklentiler doğrultusunda denetimin kalitesini artırmak amacıyla birçok kurum ve kuruluş tarafından çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalardan biri de PCAOB ve IAASB'nin başlattığı“Denetçi Raporu Projesi”dir. Bu proje 2011 yılında başlatılmış ve bu projenin sonucu olarak da 2015 yılında ISA 701 no.lu standart yayımlanmıştır. Ülkemizde de bu gelişmeler yakından takip edilmiş olup, denetim konusunda yetkili kurum olan Kamu Gözetim Kurumu bu gelişmeler ışığında Kilit Denetim Konularına ilişkin olan Bağımsız Denetim Standardı 701'i 2017 yılında yayımlamıştır. Bu doğrultuda, kilit denetim konularına daha yakından bakabilmek amacıyla yapılan bu çalışma, üç ana bölümden oluşmakta olup; çalışmanın birinci bölümünde denetim kavramı ile bağımsız denetim kavramları, ikinci bölümünde kilit denetim konularına ilişkin teorik bilgilere yer verilmiş olup, üçüncü bölümde ise BİST 30'da işlem gören şirketler özelinde kilit denetim konularını etkileyen faktörler üzerine COVID-19 özelinde bir araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses operate to maximize the interests of their shareholders, stakeholders, and society. While achieving the goals, auditing activities ensure whether the activities are carried out correctly and whether they approach the specified targets. For these reasons, expectations from audit activities have also changed. Many institutions and organizations have conducted studies to increase audit quality. One of these studies is the“Auditor Report Project”initiated by PCAOB and IAASB. This project was started in 2011, so the ISA 701 standard was published in 2015. These developments have also been closely followed in our country, and the Public Oversight Authority, the authorized institution in auditing, published the Independent Audit Standard 701 related to Key Audit Issues in the Official Gazette in 2017. In this direction, this study, which was carried out to take a closer look at key audit issues, consists of three main parts; in the first part of the study, the concept of auditing and independent auditing concepts, in the second part, theoretical information on key audit issues are given, and in the third part, transactions in BİST 30 are provided. A study specific to COVID-19 was conducted on the factors affecting key audit issues in particular companies that see it.