Kentsel ulaşım sistemi olarak bisiklet yolları, İstanbul Beykoz Çubuklu sahil yolu örneği
Bicycle roads as urban transportation system, example of İstanbul Beykoz Çubuklu coastal road
- Tez No: 875226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, kentsel ulaşım sistemlerinin önemli unsurlarından biri olan bisiklet yolları, kent içi ulaşımdaki sürdürülebilirliği, çevre dostu ve sağlıklı bir alternatif olması yönleriyle incelemeye konu edilmiştir. Günümüz kentlerinin en büyük sorunlarından biri haline gelen artan nüfus yoğunluğunun beraberinde getirdiği trafik sıkışıklığına alternatif olarak, sürdürülebilir ve güvenli bir ulaşım türü olarak bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve toplu taşıma sistemlerine entegrasyonunun sağlanmasına dikkat çekilmiştir. Bu bağlamda Türkiye'deki bisiklet yollarının tasarımı ve mevzuatına ilişkin detaylı bir inceleme yapılarak, İstanbul'daki kent içi bisiklet kullanımının kentsel ulaşım amacına hizmet edip etmediği ortaya konulmuştur. Ayrıca, Beykoz Çubuklu Sahil Yolu projesinin konumu, tanıtımı, proje detayları ve uygulaması incelenerek, bu bisiklet yolunun kullanılabilirliği ve geliştirilebilirliği araştırılarak, mevcut durum analizi, bisiklet yolu standartlarına uygunluk ve karşılaşılan engeller gibi konular incelenerek, öneriler sunulmuş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın, kentsel ulaşım planlamasında bisiklet yollarının önemini vurgulamak ve İstanbul'da bisiklet kullanımının yaygınlaşmasına ve kent içi ulaşımda bisiklet yollarının geliştirilmesine katkıda bulunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, bicycle lanes, which are one of the important elements of urban transport systems, have been examined in terms of their sustainability in urban transport, being an environmentally friendly and healthy alternative. As an alternative to the traffic congestion caused by the increasing population density, which has become one of the biggest problems of today's cities, attention has been drawn to the widespread use of cycling as a sustainable and safe mode of transport and its integration into public transport systems. In this context, a detailed review of the design and legislation of bicycle lanes in Turkey has been carried out and it has been revealed whether the urban bicycle use in Istanbul serves the purpose of urban transport. In addition, the location, introduction, project details and implementation of the Beykoz Çubuklu Coastal Road project are examined, the usability and developability of this bicycle path is investigated, the current situation analysis, compliance with bicycle path standards and obstacles encountered are examined, suggestions are presented and the results are evaluated. This study aims to emphasize the importance of bicycle lanes in urban transport planning and to contribute to the widespread use of bicycles in Istanbul and the development of bicycle lanes in urban transport.