Yaşlılarda teknoloji destekli grup egzersizlerinin günlük yaşam aktivitesi (GYA) üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of technology-assisted group exercise on the activities of daily living (ADL) in the elderly
- Tez No: 875246
- Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı 65 yaş üstü yaşlılarda teknoloji destekli grup egzersizlerinin günlük yaşam aktiviteleri (GYA) üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya dahil edilen 43 birey basit randomizasyon yöntemi ile üç gruba ayrıldı. Birinci gruba (Grup 1, n=15) bireysel sanal gerçeklik eğitimi, ikinci gruba grup halinde sanal gerçeklik eğitimi (Grup 2,n=14) verildi. Üçüncü grup kontrol grubu (Grup 3, n=14) olarak belirlendi. Sanal gerçeklik egzersiz eğitimi Xbox 360 Kinect ile 8 hafta boyunca haftada iki kez, her seans 45 dakika sürecek şekilde gerçekleştirildi. Çalışmada fiziksel aktivite düzeyi, fiziksel aktiviteden memnuniyet düzeyi, duygu durum, mobilite düzeyi, denge, fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve günlük yaşam aktiviteleri değerlendirildi. 36 kişi çalışmayı tamamladı (Grup 1, n=12, Grup 2, n=11, Grup 3, n=13). Çalışmanın sonucunda grup halinde yapılan sanal gerçeklik egzersiz eğitiminin grup içi öncesi ve sonrası test sonucuna göre mobilite seviyesini ve dengeyi geliştirmede etkili olduğu görüldü (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of technology-assisted group exercise on activities of daily living (ADL) in people aged 65 years and older. The 43 individuals included in the study were divided into three groups by simple randomization method. The first group (Group 1, n=15) received individual virtual reality training and the second group received group-based virtual reality training (Group 2, n=14). The third group was determined as the control group (Group 3, n=14). Virtual reality exercise training was performed with Xbox 360 Kinect twice a week for 8 weeks, each session lasting 45 minutes. Physical activity levels, satisfaction levels with physical activity, mood, mobility levels, balance, functional exercise capacity, and activities of daily living were assessed. 36 participants completed the study (Group 1, n=12, Group 2, n=11, Group 3, n=13). The results showed that group-based virtual reality training was effective in improving mobility and balance (p0.05).