İstanbul'daki Caferi müzisyenlerin müzik üretim ve icra pratikleri
Music production and pratices of Jafari musicians in Istanbul
- Tez No: 875312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. URUM ULAŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İmam Hüseyin'in Kerbela'da şehit edilmesi üzerine her yıl matem ayını yoğun biçimde yaşayan Caferiler matem ayı haricinde yıl boyunca Ehlibeyt ailesi ve On İki İmam için de yas ve yas dışı etkinlikler gerçekleştirmektedirler. İstanbul ile sınırlanan bu çalışmada, ritüellerde icra edilen müzikler ve bu müzikleri icra eden müzisyenler alan çalışmasıyla gözlemlenmiştir. Üç ana bölümden oluşan bu tez çalışmasının ilk bölümünde Caferilik mezhebindeki genel inanç esasları ile Türkiye'deki Caferilerin sosyal yaşamı incelenmiştir. Araştırmada etnografi yönteminin en çok kullanıldığı ikinci bölümde Aşura ayındaki yas ritüelleriyle yas dışı ritüelleri performans kuramı çerçevesinde irdelenmiş ve Caferilerin İstanbul'da gerçekleştirdikleri performanslar incelenmiştir. Son kısım olan üçüncü bölümde ise İstanbul'da yaşayan Caferi müzisyenlerin dini ve müzisyen kimlikleri tartışılmıştır. Bu çalışmada derinlemesine kişisel görüşmeler ve alanda gözlemler yapılmış, bunların yazıya dökülmesinde betimleyici model kullanılmıştır. Bu tezde İstanbul'daki Caferi müzisyenlerin müzik üretimleri ile ortaya çıkan dini müzikleri ve performansları etnografi yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca hem performans esnasında hem de müzik üretim aşamasında müzisyen ile dinleyici arasındaki ilişkilerden ortaya çıkan sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
After the martyrdom of İmam Hussein in Karbala, Jafaris who live the month of mourning intensively every year carry out mourning and non-mourning activities for the Ahl al-Bayt family and Twelve İmams throughout the year apart from the month of mourning. In this study limited to the İstanbul the music performed in the rituals and the musicians performing these music were observed through fieldwork. In the first part of this thesis, which consists of three main parts, the general principles of belief in Jafarism sect and social life of the Jafaris in Turkey are examined. In the second part of the research, where the ethnography method was used most, the mourning rituals and non-mourning rituals in the mont of Ashura were examined within the framework of performance theory, and the performances performed by the Jafaris in İstanbul were examined. In the third part, which is the last part, the religious and musical identities of Jafari musicians living in İstanbul are discussed. In this study, in-depth personal interviews and observations in the field were made, and a descriptive model was used to write them down. In this thesis the religious music and performances that emerged with the musical production of Jafari musicians in İstanbul was examined with the ethnography method. In addition, the results arising from the relationships between the musicians and the listener, both during the performance and during the music production phase are discussed.